reklama

Na nič nie sú peniaze. Ministerstvo vnútra ukazuje pravý opak!

Na Slovensku nám chýbajú financie v zdravotníctve, školstve, na dostavbu diaľnic a rýchlostných ciest alebo pri riešení havarijných situácií (napr. ako tej v oravskom mestečku Nižná, kde sú motoristi ohrození pádom mosta),

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

ale aj pri ochrane životného prostredia, či podpore vedy a výskumu.

Písal sa rok 2012, keď ministerstvo vnútra, pod vedením Róberta Kaliňáka odprezentovalo reformu ESO ako „dosiaľ najväčšiu plánovanú reformu štátnej správy od roku 1989 a jej ambíciou je zefektívniť fungovanie, zabezpečiť kvalitu, transparentnosť a dostupnosť verejnej správy pre občana.“

Ako dopadla efektívnosť, spoľahlivosť či otvorenosť verejnej správy?

Spájanie úradov pod jednu strechu sa nepodarilo ministerstvu vnútra všade. Aj naďalej fungujú samostatne úrady práce sociálnych vecí a rodiny, či finančná správa. O efektivite verejnej správy nemôže byť ani reč, rozpočet ministerstva v roku 2017 narástol o 200 mil. eur, počet zamestnancov stúpol. Nie je jasné ani to, čo autor myslel pojmom spoľahlivosť. Pravdepodobne však nemal na mysli (ne)fungujúci štátny systém e-schránok (eGovernment) pričom informatizácia spoločnosti nás stála bezmála 900 mil. eur a v rokoch 2014-2020 bude mať štát k dispozícii ďalších 990 mil. eur. V prípade e-schránok pre právnické osoby sa termín povinného používania posúval už 3 krát a ani dnes nie je jasné, či sa ho podarí zaviesť do praxe. Závažnejším faktom je, že povinné osoby netušia, v čom im má systém uľahčiť život a prácu. Pod otvorenou verejnou správou si môžeme predstaviť čokoľvek. V prvom rade je to napr. systém elektronického kontraktačného systém (štátne trhovisko) – ako nástroja transparentného obstarávania, ktorého samotná realizácia pod gesciou ministerstva vnútra vyvolala mnohé sporné otázky o jeho nákladovosti. V druhom rade je to nový zákon o štátnej službe, ktorý už aj tak rigidný systém prijímania zamestnancov do služieb štátu, ešte viac zneprehľadňuje a komplikuje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ministerstvo ako realitka

Ministerstvo vnútra si však najlepšie plní úlohy ako realitná kancelária. Špecializuje sa na nákup nových kancelárskych priestorov v okrajových častiach miest a predáva vlastné nehnuteľnosti v lukratívnych centrách.

Potvrdzuje to aj nový nákup kancelárskych priestorov v budove Europalace na okraji Žiliny v časti Vlčince za 6,98 mil. eur. Takýchto biznisov nás čakajú ešte desiatky, klientske centrá majú byť v každom okrese a z prvotného zámeru (ak taký bol) vytvoriť efektívnu, spoľahlivú a otvorenú verejnú správu tak zostávajú megalomanské nákupy budov!

Ďakujem za podporu aj na VYBRALI.SME.SK

Ján Raclavský

Ján Raclavský

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  118
  •  | 
  • Páči sa:  56x

Odborník na verejnú správu, štátnu správu a samosprávu. Zaujímajúci sa o dianie, problémoch a procesoch na ministerstve vnútra. Nezávislý poslanec mestského zastupiteľstva v rokoch 2010-2018.Raclavský JánPropagujt Zoznam autorových rubrík:  Verejná správaDolný KubínPolitikaSpoločnosťNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu