Petícia proti hazardu a rozpočet mesta boli kľúčovými bodmi zastupiteľstva, 15. 12. 2016

Autor: Ján Raclavský | 27.12.2016 o 18:00 | (upravené 28.12.2016 o 12:50) Karma článku: 3,14 | Prečítané:  210x

Koncoročné zastupiteľstvá majú v každej samospráve náročný priebeh. Spôsobuje to hlavne fakt, že hlavným bodom rokovania je „zákon roka“ samosprávy – rozpočet. V našom prípade doplním ešte petíciu proti hazardu.

Dobrý rozpočet určujú nielen čísla, ale hlavne proces jeho tvorby a schvaľovania

Bezproblémové prijatie rozpočtu uľahčuje vzájomná diskusia pred jeho samotným prerokovaním v zastupiteľstve. A to z jednoduchého dôvodu. Kvalitnejší rozpočet sa nehodnotí len na základe kvantity (teda číselného nárastu v jednotlivých kapitáloch), ale hlavne na základe otvoreného procesu diskusie so všetkými poslancami. Nie len s niektorými, ako bolo prezentované vedením mesta. Zvýrazňuje to aj fakt, že v roku 2016 sa menil rozpočet až 7 krát, čo nebolo bežné ani v krízových rokoch 2010-2012.

Minimálne resp. žiadne zapájanie občanov do prípravy rozpočtu nám vyčíta Transparency International Slovensko. (v rebríčku transparentnosti miest sme obsadili až 46. miesto s hodnotením C+).

Tak ako som povedal na mestskom zastupiteľstve: „finančný odbor musí pracovať nie len ako sumarizačný útvar, ale hlavne ako analytické centrum mesta, nech sa vyhneme v priebehu jedného roka až siedmym zmenám rozpočtu.“  Už teraz je každému jasné, že vo februári nás čaká prvá zmena.

Petícia proti hazardu

Približne polrok zbierali dobrovoľníci v našom meste podpisy pod petíciu proti hazardu. Chceli tým dosiahnúť prijatie VZN o zákaze hazardu v našom meste. To, že ide o dôležitú tému pre Kubínčanov, dokazuje množstvo podpisov pod petíciu (5 551, z toho 1 137 neplatných podpisov), ale aj záujem médií či lobbingových skupín z oboch táborov.

Som  presvedčený, že pokiaľ existujú pochybnosti o správnosti podpisov pod petíciu je potrebné opätovné preskúmanie jednotlivých podpisov v súlade s dodržiavaním súčasne platných zákonov. Naším cieľom by malo byť v čo najväčšej miere minimalizovať akékoľvek pochybnosti o správnosti petície. 

To, že súčasná právna úprava spôsobuje veľké problémy mestám, podnikateľom, či osobám, ktoré obhajujú ochranu rizikových skupín, je faktom. Bez jasných pravidiel fungovania hazardných hier v tejto oblasti sa budú aj do budúcna vytvárať zbytočné trecie plochy. Čierno-biele rozhodovanie bezbrehého povolovania alebo absolútneho zákazu sú scestné a nefungujú. 

Moje rozhodnutie hlasovať za opätovné preskúmanie petície a nehlasovať za správu hl. kontrolóra preto považujem ako to najlepšie rozhodnutie. Všetci si zaslúžime čistú hru! Hlavne pri takto citlivej a dôležitej téme.

Materiály z mestského zastupiteľstva nájdete TU

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?