Petícia proti hazardu a rozpočet mesta boli kľúčovými bodmi zastupiteľstva, 15. 12. 2016

Autor: Ján Raclavský | 27.12.2016 o 18:00 | (upravené 28.12.2016 o 12:50) Karma článku: 2,73 | Prečítané:  187x

Koncoročné zastupiteľstvá majú v každej samospráve náročný priebeh. Spôsobuje to hlavne fakt, že hlavným bodom rokovania je „zákon roka“ samosprávy – rozpočet. V našom prípade doplním ešte petíciu proti hazardu.

Dobrý rozpočet určujú nielen čísla, ale hlavne proces jeho tvorby a schvaľovania

Bezproblémové prijatie rozpočtu uľahčuje vzájomná diskusia pred jeho samotným prerokovaním v zastupiteľstve. A to z jednoduchého dôvodu. Kvalitnejší rozpočet sa nehodnotí len na základe kvantity (teda číselného nárastu v jednotlivých kapitáloch), ale hlavne na základe otvoreného procesu diskusie so všetkými poslancami. Nie len s niektorými, ako bolo prezentované vedením mesta. Zvýrazňuje to aj fakt, že v roku 2016 sa menil rozpočet až 7 krát, čo nebolo bežné ani v krízových rokoch 2010-2012.

Minimálne resp. žiadne zapájanie občanov do prípravy rozpočtu nám vyčíta Transparency International Slovensko. (v rebríčku transparentnosti miest sme obsadili až 46. miesto s hodnotením C+).

Tak ako som povedal na mestskom zastupiteľstve: „finančný odbor musí pracovať nie len ako sumarizačný útvar, ale hlavne ako analytické centrum mesta, nech sa vyhneme v priebehu jedného roka až siedmym zmenám rozpočtu.“  Už teraz je každému jasné, že vo februári nás čaká prvá zmena.

Petícia proti hazardu

Približne polrok zbierali dobrovoľníci v našom meste podpisy pod petíciu proti hazardu. Chceli tým dosiahnúť prijatie VZN o zákaze hazardu v našom meste. To, že ide o dôležitú tému pre Kubínčanov, dokazuje množstvo podpisov pod petíciu (5 551, z toho 1 137 neplatných podpisov), ale aj záujem médií či lobbingových skupín z oboch táborov.

Som  presvedčený, že pokiaľ existujú pochybnosti o správnosti podpisov pod petíciu je potrebné opätovné preskúmanie jednotlivých podpisov v súlade s dodržiavaním súčasne platných zákonov. Naším cieľom by malo byť v čo najväčšej miere minimalizovať akékoľvek pochybnosti o správnosti petície. 

To, že súčasná právna úprava spôsobuje veľké problémy mestám, podnikateľom, či osobám, ktoré obhajujú ochranu rizikových skupín, je faktom. Bez jasných pravidiel fungovania hazardných hier v tejto oblasti sa budú aj do budúcna vytvárať zbytočné trecie plochy. Čierno-biele rozhodovanie bezbrehého povolovania alebo absolútneho zákazu sú scestné a nefungujú. 

Moje rozhodnutie hlasovať za opätovné preskúmanie petície a nehlasovať za správu hl. kontrolóra preto považujem ako to najlepšie rozhodnutie. Všetci si zaslúžime čistú hru! Hlavne pri takto citlivej a dôležitej téme.

Materiály z mestského zastupiteľstva nájdete TU

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?