Nekryté šeky sa nevyplácajú, 24. 11. 2016

Autor: Ján Raclavský | 1.12.2016 o 14:45 | Karma článku: 2,07 | Prečítané:  351x

Rokovanie predposledného zastupiteľstva nemalo čo do počtu mnoho bodov. Aj tak, sa ukázali niektoré ako kľúčové.

Hneď v úvode prešla zmena programu.  Ak doteraz platilo, že úvod patril poslancom a ich interpeláciám, tentoraz sa tento bod posunul na záver rokovania. Oficiálne zdôvodnenie, vedeniu mesta sa viac pozdávalo tento bod spojiť s diskusiou na záver. Kuloárne informácie však našepkávali niečo iné. Dôvodom mal byť odchod jedného z poslancov do zahraničia, čím by klesol počet poslancov potrebných na presadenie „svojho“ človeka do mestskej rady. Tým sa stal poslanec Vajdulák.

Mestská rada už viac nereprezentuje proporcionálne rozdelenie  mestského zastupiteľstva. Je to škoda, pretože mnohé otázky a problematické body medzi vedením a poslancami, sa mohli  podrobnejšie rozobrať na tejto úrovni. Takúto koncentráciu moci som nemohol podporiť a preto som nehlasoval za p. Vajduláka.

Kontrola dotácie pre mestskú dopravu odhalila slabé miesto

Hlavný kontrolór vypracoval správu mnou navrhnutú kontrolu. Kontrolou o využívaní dotácie na mestskú autobusovú dopravu súkromnou spoločnosťou Arriva som chcel overiť, či pristupujeme hospodárnej správe našich financií. V správe neboli vytknuté  žiadne vážne porušenia zo strany poskytovateľa (Arriva), ale na druhej strane dôležitým upozornením bolo, že úrad nepristupuje ku kontrole dotácie. V tejto oblasti bude potrebné jednoznačne prijať opatrenia a do budúcna vykonávať kontrolu dotácie. Nejde o malé financie ročne sa pohybuje dotácia vo výške 145 000 eur. 

Prenájmy na Letnom štadióne

Pri nájmoch mestského majetku na septembrovom zastupiteľstve som v prípade nájmov na Letnom štadióne položil otázku: „Či budeme požadovať náhradu ušlého nájomného za predchádzajúce využívanie priestorov Letného štadióna,“ podnikateľským subjektom, ktorý využíval viacero priestorov.  Vedúci odboru vnútra mi nebol schopný dať jasnú odpoveď ako budeme postupovať!

O to viac si vážim o oceňujem  iniciatívu p. Chylkovej, ktorá zaslala zdôvodnenie a celú genézu využívania sporných priestorov.  Opätovné schvaľovanie 3 nájmov už obsahovalo všetky zdôvodnenia, vrátane úhrady nájomného, ale aj dobrovoľnú podporu pre rôzne športové kluby v meste. Takýto materiál, obsahujúci jasné zdôvodnenie, bol odsúhlasený a prijatý.

Zmena rozpočtu

Počas 6. zmeny rozpočtu, poukázal poslanec Lakoštík na zaujímavú situáciu, ktorá sa odohrala počas osláv 25. výročia ZUŠ I. Ballu. Počas tohto slávnostného večera z nepochopiteľného dôvodu viceprimátor Šimek, odovzdal riaditeľovi školy šek v hodnote 13 000 eur na nákup klavíra. To, že škola potrebuje klavír je faktom. Lapsusom je, že viceprimátor nepostupoval štandardným postupom.  Uvedený výdavok nebol predmetom rokovania mestského zastupiteľstva a ani ho doteraz neschválilo.  Je to hrubý zásah do kompetencií mestského zastupiteľstva, ktorý nesmieme prehliadať.

V rámci  všeobecne záväzného nariadenia sociálnej pomoci sme schválili poslanecký návrh (M. Lakoštíka), vďaka ktorému aspoň čiastočne pomôžeme mladým rodinám pri narodení dieťaťa. Pri prvom a druhom narodenom dieťati je stanovení príspevok na 50 eur, od tretieho je príspevok stanovený na 100 eur. Dobrý návrh, ku ktorému sa pravdepodobne budeme musieť vrátiť, tak aby boli kryté vyššie výdavky pri prvom dieťati.

V rámci interpelácií som požadoval od mestského úradu 2 informácie, o ktoré bol enormný záujem aj zo strany verejnosti:

1. zverejniť odborné posudky k technickému stavu kolonádového mosta, ktoré potvrdzujú jeho nutnú opravu,

2. a z akých finančných prostriedkov bola poskytnutá dotácia vo výške 4 900 eur pre MFK Dolný Kubín.

Celý záznam z rokovanie MsZ je prístupný na TV DK

Materiály z rokovania zastupiteľstva nájdete TU

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?