Princípy hodnoty za peniaze potrebujú aj naše mestá a obce

Autor: Ján Raclavský | 18.10.2016 o 13:55 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  123x

Miestna samospráva je taký štát v štáte. Malý, ale predsa. Na svojom území, spravuje všetky možné oblasti života občanov. Od dopravy, školstva, životného prostredia, sociálnych vecí cez zdravotníctvo až po také oblasti ako sú

podpora komunít a občianskej participácie, mestská polícia, či šport a kultúra. S výnimkou obrany sú to oblasti totožné s kompetenciami štátu. Množstvo rozličných úloh vyžaduje od samosprávy vytvoriť kvalitný tím ľudí, ktorí zabezpečenia jednotlivé agendy. Kvalitných ľudí musíte prilákať, vytvoriť im adekvátne pracovné podmienky a samozrejme ich ohodnotiť. Na to potrebujú samosprávy stabilný a ekonomicky silný tok financií. Zabezpečiť adekvátny príjem pre 2 927 obcí a 138  miest je náročné a aj veľmi drahé úsilie.

Veľká ekonomická kríza z rokov 2008 – 2013 ukázala aký vratký je systém financovania samospráv, postavený len na jednom dôležitom príjme - prenesenej dane z príjmu fyzických a právnických osôb. Ostatné príjmy, výrazne menšie, by nepostačovali ani na financovanie bazálneho chodu samospráv.

Z tohto pohľadu ponúka veľkú príležitosť revízia výdavkov samospráv. Vláda SR 5. októbra schválila zákon roka, návrh rozpočtu pre verejnú správu na rok 2017. Nebolo by na tom nič špecifické ani zaujímavé, keby sa vláda po prvýkrát rozhodla uplatniť revíziu výdavkov vypracovaných Útvarom hodnoty za peniaze a to v kapitolách: zdravotníctvo, informatizácia, doprava a školstvo. Ušetriť sa má až 360 miliónov eur.

Tento koncept je postavaný na podpore prijímania dobrých rozhodnutí vo verejnom záujme a zlepšovania výsledkov slovenského verejného sektora. Cieľom je, za dané finančné prostriedky, zvyšovať hodnotu výsledkov. Jednoducho za menej peňazí viac muziky.

A práve ekonomická  kríza ukázala potrebu revízie výdavkov v samospráve, kde sa v mnohých prípadoch financujú absolútne nepotrebné „pomníky“ primátorov a starostov, a neriešia sa akútne problémy ľudí. 

A to sú dôvody prečo potrebuje naša samospráva aplikovať princípy hodnoty za peniaze. Ale na to treba odvahu ministerstva vnútra, ktoré má však teraz iné záujmy. Alebo čakáme na to, kedy jediným východiskom bude zlúčenie polovice obcí na Slovensku?

Blog môžete podporiť klikom aj na VYBRALI.SME.SK

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?