Septembrové zastupiteľstvo

Autor: Ján Raclavský | 10.10.2016 o 11:00 | Karma článku: 2,02 | Prečítané:  410x

Množstvo poslaneckej práce sa deje mimo kamier, mimo pohľadu diváckeho oka, na základe ktorého si je možné utvoriť názor o práci poslancov. Prostredníctvom lokálnych médií sa na povrch dostáva len malá syntéza-výsledok hlasovaní.

Tie sú však len prvotným, ale veľmi podstatným krokom. Tomu však predchádza množstvo práce, ktorej lokálne média nevenujú veľký priestor. Nie je ani technicky možné prezentovať všetky strany. Článok by stratil na údernosti a čítanosti. S týmito faktami sa musí každý z volených predstaviteľov vysporiadať. A práve preto využívam tento priestor na odpočet vlastnej práce o postojov, ktoré obhajujem v kubínskom zastupiteľstve.

Kedy malo vlastne začať zastupiteľstvo?!

Hneď v úvode som upozornil primátora mesta na schválené uznesenie č. 155 z mája tohto roka, podľa ktorého navrhol a väčšina mestského zastupiteľstva mu odsúhlasila zmenu rokovania mestského zastupiteľstva na 13:00.  Pri plnom rešpektovaní právomoci primátora zvolávať rokovanie zastupiteľstva som ho vyzval, aby predmetné uznesenie bolo zrušené.

Spoločný stavebný úrad končí

Vedenie mesta predložilo návrh na skončenie viac ako dvadsaťpäť ročnej spolupráce s okolitými obcami spojených v stavebnom úrade. Je to historická zmena a dôležitý bod, ktorý zadefinuje na dlhé roky úlohy stavebného úradu v regióne. Osobne vidím spoluprácu s obcami ako prínos pre mesto a rozvoj celého regiónu. Je len na škodu pre celý región, že návrh prešiel. Faktom však ostáva, že na odbore výstavby nedochádza k žiadnym systémovým zmenám a práve tento odbor bol a aj je pod paľbou kritiky. Dávnejšie som predstaviteľom mesta ponúkol riešenie v podobe hlavného architekta mesta.

Mesto kupuje naspäť to čo predalo

V septembri 2013 sme schválili predaj pozemku medzi riekou Orava a Zimným štadiónom  p. Kršákovi v hodnote 165 960 eur na výstavbu športovo-regeneračného a medicínskeho centra. Zaujímavý projekt mal skĺbiť ponuku športových a regeneračných aktivít s medicínskymi službami. Celý športový areál by bol zaujímavo dotvorený.

Po 3 rokoch sa z uvedeného zámeru na pozemku realizovali len 3 vrty. Škoda! Celkom logicky a správne sme využili predkupné právo a chceme spätne odkúpiť pozemok. To v čom vidím problém je, že mesto súhlasilo s premietnutím ceny vrtov do hodnoty pozemku pri spätnom odkupe. Čo navýšilo hodnotu pozemku o 27 980,21 eur, ktorá sa zhodou okolností rovná vyrúbenej pokute zo strany mesta. Mesto až priveľmi vyšlo v ústrety podnikateľovi a osobne nezdieľam názor, že sa hodnota prác na vrtoch automaticky premieta do hodnoty pozemku.  

5. zmena rozpočtu

V poradí 5. zmena rozpočtu bola vyvolaná hlavne potrebou financovať spätný odkup pozemku od p. Kršáka. A v rozpočte na to doplatili investičné akcie, ktoré mali priniesť v budúcnosti do mestského rozpočtu príjem. Zastavilo sa financovanie  projektov IBV Brezovec a rekonštrukcia mestského úradu.

Dotácie budú po novom a doplatia na to malé kluby

Zásadné zmeny, aj bez koncepcie rozvoja športu, čakajú dotácie na činnosť športových klubov. Každoročne tento bod rokovania podrobím ostrej kritike, a žiadam jeho zásadnú zmenu v podobne prechodu na participatívny rozpočet.

Nový systém ruší hranicu, ktorá stanovovala maximálnu sumu pre jeden športový klub vo výške 10 000 eur. Po zmene, môže jeden žiadateľ  dostať až 40% z celkovej výšky dotácií na činnosť v rozpočte mesta. Tento návrh otvoril dvere aj pre financovanie finančne náročnejších aktivít dospelých. Dotácie tak už viac nebudú primárne slúžiť na podporu športovej činnosti mládeže. Ide o zlý politický deal, ktorý nakoniec bude znamenať menej financií pre menšie športové kluby.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?