Generálny tajomník. „PÁN“ štátnych úradníkov!

Autor: Ján Raclavský | 23.9.2016 o 14:48 | Karma článku: 3,32 | Prečítané:  710x

Vláda sa po dlhých rokoch a 21 novelách pustila do zásadnejšej reformy štátnej služby. Ministri schválili novú úpravu štátnej služby, jej postavenie, výber ľudí, ako aj profesionálne a etické nároky na ľudí pracujúcich pre štát.

article_photo (web)

Aj keď sa dlhodobo diskutovalo o potrebe prijatia takéhoto zákona, vláda sa rozhýbala až po odporúčaní Európskej únie. Inak by sme  boli svedkami ďalších rokov diskusií o potrebnosti reformy štátnej služby, napr. tak ako to máme možnosť (ne)vidieť pri municipalizácii samosprávy.  Dôležitým impulzom sa stali ako inak peniaze. Prijatie zákona je  predpokladom pre čerpanie „európskych“ financií, predstavuje ex ante kondicionalitu Partnerskej dohody na roky 2014 – 2020.

Formálne požiadavky sme v zákone splnili hneď na samom začiatku a štátny zamestnanec sa bude musieť riadiť 9 princípmi, a to: politická neutralita, zákonnosti, transparentného zamestnávania, efektívneho riadenia, nestrannosti, profesionality, stability, rovnakého zaobchádzania, transparentného a rovnakého odmeňovania, ktoré majú vylepšiť imidž štátnych inštitúcií a pracovníkov.

Navrhnutý zákon však umožňuje množstvo zákrut a odbočiek!

Bezzubá Rada pre štátnu službu

Návrhom zákona sa zriaďuje Rada pre štátnu službu ako nezávislý koordinačný a monitorovací orgán (5 členov). Vágne zadefinovaná rola a kompetencie Rady ju predurčuje na bezzubé fungovanie, štatistu!

„Pánom“ celej štátnej správy sa stane zosobnená imaginácia čias historicky spätých s komunizmom, generálny tajomník. Podobnosť s Generálnym tajomníkom ÚV KSČ, čisto náhodná. Nešťastný výber pojmu zvýrazňuje a presne charakterizuje mocenské postavenie tohto „pána“ štátnych zamestnancov. Výberový proces zamestnancov, prepustenie a ich hodnotenie, to všetko sa bude podriaďovať vôli  tejto jedinej osoby sediacej na vrchole pyramídy.

Posilnením vnútorného výberové konania, ktoré bude mať prednosť pred otvoreným pre verejnosť, ktorého sa budú môcť zúčastniť iba štátni zamestnanci, resp. nadbytoční štátni zamestnanci, získava neobmedzené silné právomoci Generálny tajomník. Ako politická nominácia (navrhnutá ministrom a schválená vládou), bez vyváženej protiváhy v podobe napr. Rady pre štátnu službu, výrazne podkopáva význam 9 pilierov štátnej správy.

Jedným z pozitív v oblasti prijímania, budú hromadné výberové konania, ktoré sa budú používať hlavne pri zapĺňaní voľných tabuľkových miest absolventmi škôl.

Raz ročne na skúške z  vedomostí

Autori zákona si uvedomili dôležitosť kontinuálneho vzdelávania, ktoré si zákone  vyslúžilo samostatné paragrafové znenie. Dôležitejším faktom však je finančné krytie, ktoré v súčasnom zákone chýbalo, a tak bolo vzdelávanie a investícia do vlastných ľudí na chvoste záujmu.

V súkromných spoločnostiach hodnotenie pracovníkov predstavuje nástroj na získanie spätnej väzby o kvalite vykonanej práce. Služobné ohodnotenie štátneho zamestnanca má slúžiť na vyhodnotenie jeho ročnej práce. Znie to učebnicovo. No v zákone „pozabudli“ na zásadnú zmenu, ktorou by zvýšili dôveryhodnosť takémuto hodnoteniu zamestnancov. Absentuje v ňom rozdelenie politických nominácií od profesionálnych štátnych zamestnancov. A tak sa jednoducho stane, že profesionálneho úradníka bude „skúšať“ vo vzdelanostnom kvíze politicky dosadený nadriadený. A po neuspokojivých výsledkoch štátneho zamestnanca vyhodí. Veľmi v(ý)hodné to bude, hlavne pri striedaní vlád. Bude tu pôsobiť priam zázračná korelácia medzi výmenou vlád a veľkým prepadom vedomostí štátnych pracovníkov.

Je len na škodu, že autori zákona nemali snahu rozdeliť politické nominácie od profesionálnych štátnych úradníkov, aj keď je tu enormný tlak verejnosti na túto zmenu.

Otázkou ostáva, či nová úprava dokáže prilákať nových, mladých ľudí s perspektívou budúcej kariéry v štátnej službe, ktorí sa aj napriek podriadenosti politickému generálnemu tajomníkovi, budú snažiť meniť Slovensko k lepšiemu.

Zdroje:

1) SRo: Z prvej ruky: Diskusia k novému zákonu o štátnej službe

2) Materiál z rokovania vlády: Návrh zákona o štátnej službe

3) Strategický dokument: Partnerská dohoda SR na roky 2014 - 2020

Pomôžte šíriť blog aj prostredníctvom kliknutia na VYBRALI.SME.SK

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil, kresťanským aktivistom sa jeho zavedenie nepáči. Ministerstvo vnútra im sľubuje stretnutie.

DOMOV

Dobré ráno: Kto je Harabin a kto ho chce za prezidenta

Konšpirácie už nestačia, Harabina chcú za prezidenta

KOMENTÁRE

Profesionálni kresťania objavili novú diskrimináciu

Úrady si účtujú poplatok za akýsi administratívny úkon.


Už ste čítali?