V zastupiteľskej demokracii rozhoduje väčšina, aj v tej miestnej!

Autor: Ján Raclavský | 9.7.2016 o 13:00 | Karma článku: 3,21 | Prečítané:  335x

V zastupiteľskej demokracii, aj tej miestnej, rozhoduje väčšina. Je to prirodzený a dôležitý element, na základe ktorého sa v zastupiteľstvách rozhoduje.

Dôležitým aspektom takéhoto rozhodovania je niesť bremeno zodpovednosti za prijaté rozhodnutia. Ak chýba, je to problém.

Je tu istá paralela s dolnokubínskym zastupiteľstvom. Poslanci vedenia mesta majú väčšinu, ktorou podporujú akékoľvek ich návrhy, mnohokrát bez akejkoľvek diskusie, či návrhu na vylepšenie. A to je problém, ktorý naše mesto neposúva dopredu.

Uvediem nasledujúce príklady z júnového zastupiteľstva, ktoré moje úvodné slová potvrdzujú:

1) poslanci vedenia mesta neschválili BEZPLATNÚ PRVÚ HODINU V CENTRE MESTA – prvým opatrením, ktoré sa malo realizovať z množstva odporúčaní zo stretnutia s podnikateľmi bola realizácia vyhradeného parkovania v režime prvej bezplatnej hodiny. Vedenie mesta prišlo s vlastným návrhom na vytvorenie bezplatného parkovania pri Kolibe. Toto riešenie bolo nekonštruktívne, spochybňovalo celú koncepciu regulácie statickej dopravy a čo je hlavné neriešilo požiadavky zainteresovaných subjektov. Dokonca zvýhodňovalo jeden konkrétny subjekt.

Logickejší, pre vodičov dostupnejší a skutočné riešenie predstavoval návrh na vytvorenie parkovania pri Daňovom úrade SR s režimom prvej hodiny bezplatne. Z tohto neuralgického bodu, ktoré sa nachádza v strede centra, je rovnako ďaleko k obchodnej akadémii ako aj k mestskému úradu. Zároveň poskytuje dostatok parkovacích miest.

2) ROZPOČET MESTA sa stal šalátom - rok 2016 začínal pre  mesto veľmi pozitívne. Ekonomický výsledok hovoril o prebytku viac ako 900 000 €. Mali sme teda dostatok financií na riešenie akútnych potrieb a mohli sme investovať finančné prostriedky tam, kde by sa ukázala ich efektívnosť aj s možným finančným návratom.

Takými projektmi, ktoré už dlhodobo presadzujem, mali byť: rekonštrukcia mestských budov – materské školy, základné umelecké školy, mestské kultúrne stredisko, ale aj naštartovanie činností v Kine Choč, ktorého priestory môžeme využiť multifunkčne a nielen na premietanie. No tieto oblasti sa nestali ani témou diskusie, vytlačili ich parciálne dohody a obchody.  Z tohto dôvodu bolo správne rozhodnutie opustiť miestnosť a ani sa nezúčastniť hlasovania.

3) VÍZIA: Ako naložíme s komunálnym odpadom – u nás, pre mnohých okrajová téma. Pre mňa jedna z kľúčových tém a výziev, pred ktorou stojí naše mesto. Už v súčasnosti sa komunálny odpad z našich domácnosti „vyváža“ do iných miest. Tento stav nebude platiť navždy a my sa musíme už teraz vážne zaoberať víziou ako ďalej s odpadom.

Maximálna recyklácia je domácou úlohou číslo 1. Stále tu máme veľké rezervy, napr. taký biologicky rozložiteľný odpad absolútne neseparujeme. Vážnejšou a komplexnejšou témou je nakladanie s komunálnym odpadom. Dnes sa javí ako najefektívnejší a najekologickejší spôsob likvidácie komunálneho odpadu jeho energetické zhodnotenie. A to je téma nielen pre odborníkov, enviromentalistov, občanov, dotknuté obce, ale aj občianske združenia a aktivistov. Začnime s ňou čo najskôr, lebo už zajtra môže byť neskoro!

Do popredia sa musí dostať mesto a jeho služby pre občanov. Docielime to vytvorením priestoru, kde sa budú poskytované adekvátne služby, ich hlas pri riešení problémov mesta bude zreteľne vypočutý a zapracovaný. Mnohé podnety od občanov osobne využívam v rámci interpelácií.

ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE, ŽE STE VENOVALI ČAS A INFORMOVALI SA O MOJEJ PRÁCI POSLANCA.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?