V zastupiteľskej demokracii rozhoduje väčšina, aj v tej miestnej!

Autor: Ján Raclavský | 9.7.2016 o 13:00 | Karma článku: 3,21 | Prečítané:  324x

V zastupiteľskej demokracii, aj tej miestnej, rozhoduje väčšina. Je to prirodzený a dôležitý element, na základe ktorého sa v zastupiteľstvách rozhoduje.

Dôležitým aspektom takéhoto rozhodovania je niesť bremeno zodpovednosti za prijaté rozhodnutia. Ak chýba, je to problém.

Je tu istá paralela s dolnokubínskym zastupiteľstvom. Poslanci vedenia mesta majú väčšinu, ktorou podporujú akékoľvek ich návrhy, mnohokrát bez akejkoľvek diskusie, či návrhu na vylepšenie. A to je problém, ktorý naše mesto neposúva dopredu.

Uvediem nasledujúce príklady z júnového zastupiteľstva, ktoré moje úvodné slová potvrdzujú:

1) poslanci vedenia mesta neschválili BEZPLATNÚ PRVÚ HODINU V CENTRE MESTA – prvým opatrením, ktoré sa malo realizovať z množstva odporúčaní zo stretnutia s podnikateľmi bola realizácia vyhradeného parkovania v režime prvej bezplatnej hodiny. Vedenie mesta prišlo s vlastným návrhom na vytvorenie bezplatného parkovania pri Kolibe. Toto riešenie bolo nekonštruktívne, spochybňovalo celú koncepciu regulácie statickej dopravy a čo je hlavné neriešilo požiadavky zainteresovaných subjektov. Dokonca zvýhodňovalo jeden konkrétny subjekt.

Logickejší, pre vodičov dostupnejší a skutočné riešenie predstavoval návrh na vytvorenie parkovania pri Daňovom úrade SR s režimom prvej hodiny bezplatne. Z tohto neuralgického bodu, ktoré sa nachádza v strede centra, je rovnako ďaleko k obchodnej akadémii ako aj k mestskému úradu. Zároveň poskytuje dostatok parkovacích miest.

2) ROZPOČET MESTA sa stal šalátom - rok 2016 začínal pre  mesto veľmi pozitívne. Ekonomický výsledok hovoril o prebytku viac ako 900 000 €. Mali sme teda dostatok financií na riešenie akútnych potrieb a mohli sme investovať finančné prostriedky tam, kde by sa ukázala ich efektívnosť aj s možným finančným návratom.

Takými projektmi, ktoré už dlhodobo presadzujem, mali byť: rekonštrukcia mestských budov – materské školy, základné umelecké školy, mestské kultúrne stredisko, ale aj naštartovanie činností v Kine Choč, ktorého priestory môžeme využiť multifunkčne a nielen na premietanie. No tieto oblasti sa nestali ani témou diskusie, vytlačili ich parciálne dohody a obchody.  Z tohto dôvodu bolo správne rozhodnutie opustiť miestnosť a ani sa nezúčastniť hlasovania.

3) VÍZIA: Ako naložíme s komunálnym odpadom – u nás, pre mnohých okrajová téma. Pre mňa jedna z kľúčových tém a výziev, pred ktorou stojí naše mesto. Už v súčasnosti sa komunálny odpad z našich domácnosti „vyváža“ do iných miest. Tento stav nebude platiť navždy a my sa musíme už teraz vážne zaoberať víziou ako ďalej s odpadom.

Maximálna recyklácia je domácou úlohou číslo 1. Stále tu máme veľké rezervy, napr. taký biologicky rozložiteľný odpad absolútne neseparujeme. Vážnejšou a komplexnejšou témou je nakladanie s komunálnym odpadom. Dnes sa javí ako najefektívnejší a najekologickejší spôsob likvidácie komunálneho odpadu jeho energetické zhodnotenie. A to je téma nielen pre odborníkov, enviromentalistov, občanov, dotknuté obce, ale aj občianske združenia a aktivistov. Začnime s ňou čo najskôr, lebo už zajtra môže byť neskoro!

Do popredia sa musí dostať mesto a jeho služby pre občanov. Docielime to vytvorením priestoru, kde sa budú poskytované adekvátne služby, ich hlas pri riešení problémov mesta bude zreteľne vypočutý a zapracovaný. Mnohé podnety od občanov osobne využívam v rámci interpelácií.

ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE, ŽE STE VENOVALI ČAS A INFORMOVALI SA O MOJEJ PRÁCI POSLANCA.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?