8-hodinové zastupiteľstvo, 28.04. 2016

Autor: Ján Raclavský | 9.5.2016 o 14:38 | (upravené 9.5.2016 o 14:46) Karma článku: 3,57 | Prečítané:  456x

Osemhodinový rokovací maratón sa skončil tesne po 22. hodine. Už samotné množstvo bodov dávalo predpoklad, že pôjde o jedno z dlhších rokovaní, obsah a náročnosť jednotlivých bodov to len potvrdili.

Úvodné body a interpelácie

Úvodom sme schválili dvoch prísediacich na okresnom úrade v Dolnom Kubíne, zriadenie súkromnej materskej školy s montessori vzdelávacím programom. Môžeme sa popýšiť množstvom významných osobností, jednou z takých, ktorú sme si uctili udelením čestného občianstva, je aj Tibor Spitz - umelec, sochár, ktorému sa podarilo utiecť pre nacistickými zverstvami, a ktorý svojou prácou robí dobré meno nášmu mestu.

V rámci interpelácií som sa zaujímal a navrhoval: 1. zverejňovať majetkové priznania verejných funkcionárov v rámci zvýšenia transparentnosti, 2. doplniť na web. stránku v zozname mestských firiem Oravskú vodárenskú spoločnosť a.s. a osoby zastupujúce majetkovú účasť v štruktúrach, 3. aké subjekty a v akej výške za rok 2015 boli podporené mestskými spoločnosťami: Tehos s. r. o., Technické služby s. r. o., TV DK s. r. o., OVS a.s. a AquaKubin s. r. o.  vo forme darov, dotácii, sponzoringu, barterového zabezpečenia alebo asignovanej 2 % dane z príjmu, 4. ako je mesto pripravené na 1. etapu realizovania statickej dopravy – plateného parkovania v Starom meste?

Prípad hodný osobitného zreteľa? Nie!

Opäť sa ukázalo, že nerešpektovanie odporúčaní poradných orgánov vedením mesta, v tomto prípade komisie pre výstavbu nebudeme v zastupiteľstve akceptovať a svojim rozhodnutím sme hlasovali proti odpredaju pozemku pri bývalej krčme Salamander (U Ťapa). Pozemok, o kúpu ktorého sa mesto snažilo dlhú dobu, predbehla súkromná osoba. Čo už samo o sebe hovorí, že tento pozemok bol, je a podľa odporúčaní komisie aj môže byť významný a potrebný. Neadekvátna bola aj cena 50eur/m2, ak sa v tejto lokalite predávajú pozemky 2x krát drahšie. Zastupiteľstvo neschválilo tento predaj.

Investičné akcie pre rok 2016

V roku 2015 sa samosprávam na celom Slovensku zmenil príjem z dane z príjmu fyzických a právnických osôb. Je to najväčší príjem pre každú samosprávu. Pozitívny dopad tejto zmeny mal vplyv aj na rozpočet nášho mesta, ktoré v roku 2015 hospodárilo s prebytkom 905 000 eur.

Po dlhých rokoch šetrenia a zanedbávania mestského majetku sme mohli pristúpiť k poctivejším opravám a investíciám do jeho zhodnotenia. Mestské zastupiteľstvo schválilo investície vo výške 572 175 eur. Zvyšok financií ostáva v rezervnom fonde pre ďalšie použitie, prípadne riešenie havarijných situácií. Rozhodnutiu o konkrétnych investičných aktivitách predchádzalo jedno pracovné stretnutie na úrovni - mestskí poslanci, primátor a viceprimátor. Po dohode mali poslanci odporúčať jednotlivé investičné akcie. Listom, ktorým som sa obrátil na primátora mesta, som okrem identifikovaných akcií, žiadal o ďalšie stretnutie a vypracovanie správy o návrhoch odporúčaných poslancami. Na tomto stretnutí sa mal nájsť kompromis, keďže na všetky akcie v tomto roku finančné prostriedky nestačia. Žiaľ toto stretnutie sa neuskutočnilo. V tabuľke prikladám najvýznamnejšie schválené investície:

Navrhnuté mestom

Schválené zastupiteľstvom

Akcia

Suma

 

Oprava chodníka ul. Radlinského zo strany ČSOB

9 000

schválené

Oprava oporného múru a CH (zastávka MAD Banisko)

19 000

schválené

Výmena strešnej krytiny – Kolonádový most

65 000

schválené

Oprava – lavica SEZ

21 500

schválené

ZŠ Janka Matúšku - odstránenie havarijného stavu rekonštrukciou vnútorných rozvodov ÚK, zdravotechniky
a elektroinštalácie v objekte školskej jedálne

70 000

schválené

Rekonštrukcia letného štadióna

60 000

schválené

rekonštrukciu poškodených vonkajších
schodov a steny terasy MsKS Dolný Kubín.

8 000

schválené

Zníženie energetickej náročnosti budovy MsÚ

123 000

schválené

Prístupový chodník k cintorínu v m.č. Beňova Lehota

10 000

schválená

Triedička a počítačka mincí

3 000

schválené

Rekonštrukcia okien MŠ ul. Odbojárov 1963 v Dolnom Kubíne

9 700

schválené

Rekonštrukcia telocvične pri ZŠ M. Kukučína v Dolnom Kubíne

10 600

schválené

Nákup varného kotla ZSŠ pri ZŠ s MŠ Komenského (Kňažia)

4 000

schválené

Rozšírenie verejného osvetlenia Lavice Dolný Kubín – Gäceľ

6 000

schválené

Modernizácia verejného osvetlenia na Kolonádovom moste

14 000

schválené

Výstavba ihriska – Žihadielko

10 000

schválené

Modernizácia detského ihriska ul. Medzihradská

10 000

schválené

Vybudovanie detského ihriska ul. Zochova

10 000

schválené

Inžinierske siete ( vodovod a kanalizácia a pod.) IBV Brezovec

50 000

schválené

Dráha stoličkového výťahu - Klub dôchodcov

3 450

schválené

Rekonštrukcia kotolne - Klub dôchodcov

9 605

schválené

Refinancovanie úverov mesta a spoločnosti Aquarelax

Priaznivá ekonomická situácia a ochota bánk umožnila mestu refinancovanie úverov. Tento krok zlepší úverový obraz mesta, celkový dlh mesta bude predstavovať 27,5%, zákon stanovuje hranicu na 60%.

S Aquarelaxom sme prežili nesmierne náročné a turbulentné obdobie, ktoré sprevádzali zlé hospodárske výsledky, nedostavané dielo či výmena konateľa v spoločnosti. Dnes je situácia iná, spoločnosť funguje štandardne a má dobré hospodárske výsledky. Vo štvrtok nastala historická chvíľa, keď sme schválili aj refinancovanie úveru v tejto spoločnosti. V predchádzajúcej banke splatíme úver vo výške 2 303 189 eur ( k 31. 12. 2015) a podmienky v novej banke nám umožnia vytvoriť priestor pre dostavbu saunového sveta, pre 1. fázu je určených 300 000 eur.

Moje jasne a rozhodne NIE  predať 51% spoločnosti Aqua za 200 000 z pred 4 rokov sa ukazuje veľmi správne.

Pomôžte šírti článok aj na VYBRALI.SME.SK

                    Ďakujem

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?