Krajina byrokratov

Autor: Ján Raclavský | 30.3.2016 o 14:44 | Karma článku: 3,83 | Prečítané:  680x

Prebyrokratizácia verejnej správy zapríčiňuje ekonomickú neefektívnosť, znehodnocovanie ľudského kapitálu a koniec koncov množstvo nevyužitých príležitostí na celkové zlepšenie Slovenska.

Nevyužité eurofondové milióny, aj tie ktoré boli využité „neúčelovo“,  napr. v oblasti elektronizácie verejnej správy (mnoho príkladov nájdeme aj v iných oblastiach) celú situáciu podčiarkujú.

Európska komisia v Správe o krajine za rok 2016 vyčíta Slovensku rigidné rezortné rozčlenenie kompetencií podľa jednotlivých oblastí. Prierezové politiky sa riešia parciálne a nie komplexne s ich dopadmi na celú problematiku a dopadmi v praktickom živote. Dlhodobým problémom, o ktorom som viackrát písal je neuveriteľné množstvo a rozdrobenosť samosprávy. 3 000 obcí je skutočne neskutočne veľa (!) a ministerstvo vnútra a predstavitelia ZMOS-u musia nájsť dohodu o budúcej podobe slovenských miest a obcí. Zníženie počtu samospráv, prerozdelenie kompetencií, zmena financovia a s tým súvisiaci počet primátorov, starostov, poslancov, ale aj zamestnancov na úradoch sú oblasti, ktoré je potrebné reformovať.

Prijatím Stratégie riadenia ľudských zdrojov v štátnej službe na roky 2015 – 2020 Slovensko spravilo prvotné kroky pri riadení ľudských zdrojov v štátnej správe. Stratégiu je nutné uviesť čo najskôr do praxe, je len na škodu, že sa tak má udiať až v roku 2017.

Kvalitní, profesionálni a osobnostne vyzretí pracovníci sú základom spokojného občana – klienta. Pri jasne stanovených pravidlách fungovania štátnej správy a samosprávy sa výrazne zmenšuje priestor pre vznik klientelizmu, korupcie a nepotizmu.

Odpoveďou na tieto výzvy musí byť pripravované programové vyhlásenie vlády. Alebo nie?

Ďakujem aj za podporu na VYBRALI.SME.SK

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?