"Špinavé" peniaze Bruselské

Autor: Ján Raclavský | 12.3.2016 o 13:32 | Karma článku: 5,43 | Prečítané:  540x

V dnešnej dobe je akýmsi hitom tvrdiť, že za korupciu na Slovensku môžu eurofondy. Tvrdí, to radikálna pravica, ako aj potencionálny premiér tejto krajiny, ktorý ich dokonca navrhuje úplne zrušiť.

Pritom sa pozabudlo na fakt, že za využívanie eurofondov a ich spôsob využitia nesieme primárne zodpovednosť my sami. My sami sme si určili oblasti, výšku a ľudský kapitál pre podporu jednotlivých oblastí. EÚ ponúka nástroj na riešenie akútnych problémov. Povedzme si otvorene koľko škôl, ciest, námestí, pomocných profesií by bola Slovenská republika ( ďalej len „SR!) schopná financovať z vlastného rozpočtu?! A bola by toho vôbec schopná?

Inštitút INESS pripravil matematický prepočet výdavkov SR pri eurofondoch. Tento prepočet hovorí, že za každé 1 eur z eurofondov, zaplatí Slovensko 0,68 eur (ako spoluúčasť pri realizovaní projektov – 0,25 centov a príspevok do rozpočtu EÚ – 0,43 centov).

Dôležité je uviesť:

  • Z pomyselného balíka 1,68 eur ostáva na Slovensku 1,25 eur vo forme investície – zrekonštruované školy, námestia, či cesty ostávajú na našom území a len 0,43 centov ide do rozpočtu EÚ,
  • v súčasnosti 80% investícií pochádza z európskych peňazí a momentálne by sme nemali za tento výpadok žiadnu náhradu, resp. by muselo prísť k rapídnemu zvýšeniu daní. Treťou možnosťou sú PPP projekty, ale nie tie, ktoré sme mohli vidieť z pera predchádzajúcej vlády.

Že eurofondy priniesli na Slovensko korupciu, je podobné ako tvrdiť, že liek na chrípku môže za chrípku. (pokiaľ teda veríte faktom a nie konšpiračným teóriám). Korupcia bola, je a bude. Je na nás či ju budeme ticho tolerovať a necháme po Slovensku behať zlodejov.

Za korupciu môžu ľudia, a nie peniaze.

Článok môžete podporiť aj pre čitateľov VYBRALI.SME.SK

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?