Februárové zastupiteľstvo, 25. 02. 2016

Autor: Ján Raclavský | 8.3.2016 o 9:37 | (upravené 8.3.2016 o 9:47) Karma článku: 2,98 | Prečítané:  378x

Aj po februárovom zastupiteľstve napíšem pár riadkov ako sme rokovali, čo som ako poslanec predkladal a ako som hlasoval. Hlavnými témami boli: futbal, dotácie, nezávislý hlavný architekt mesta, pozemky.

MFK Dolný Kubín

Prvým bodom bola podpisová akcia: Za zachovanie organizovaného futbalu v meste Dolný Kubín, ktorá obsahovala 3 základné body:

a. som za zachovanie činnosti MFK v doterajšom rozsahu a úrovni,

b. som za to, aby mesto Dolný Kubín prispievalo na činnosť MFK v rozsahu primeranom súťažiam mužstiev MFK,

c. som za rekonštrukciu letného štadióna s pomocou štátnej dotácie s podmienkou transparentnosti jej použitia.

Dôležitým momentom bolo doplnenie vyššie spomenutých požiadaviek o dofinancovanie A-mužstva a vyčlenenie 30 000 eur.

Aká je teda úloha mesta.

Spracovať koncepciu športu – to je to čo chýba, a k čomu nás zaväzuje nie len uznesenie zastupiteľstva 95/2015, ale aj nový zákon o športe. Áno, potrebujeme spraviť tento prvotný krok. Je dôležitý pre stanovenie si prioritne podporovaných športov v meste. Keďže máme množstvo úspešných športovcov v rôznych oblastiach športu musia byť jasne stanovené pravidlá. Koncepcia musí obsahovať analýzu súčasného stavu a finančnú podporu športu podľa kľúča, ktorý by bral do úvahy napr.: počet športujúcich detí, úspech v súťažiach a prezentáciu mesta. Podpora športujúcej mládeže je nevyhnutná a mesto by v nej malo pokračovať naďalej. (blog)

Myšlienka prenájmu letného štadióna je správna, pri hľadaní najvhodnejšieho nájomcu mesto musí postupovať na základe vyhlásenia verejnej súťaže. Nevzniknú tak pochybnosti o budúcom nájomcovi. Podmienky súťaže musia byť nastavené jasne a so zreteľom na možné budúce náklady spojené s celkovou rekonštrukciou letného štadióna, hlavne rozdelením nákladov na rekonštrukciu medzi nájomníka a nájomcu. V súčasnosti sme na rekonštrukciu letného štadióna vyčlenili financie z mestského rozpočtu. (blog)

Aj MFK Dolný Kubín by malo prehodnotiť svoje zameranie, prioritou by sa mali stať deti a mládež, vychovať si tak hráčov pre A-mužstvo. Potrebné je zapojiť do svojej činnosti viac rodičov. Právna subjektivita ja vecou rozhodnutia vedenia MFK a nie zastupiteľstva mesta, tak ako sa to podsúva.

Dotačný mechanizmus

Stará známa pesnička. Občianske združenia si podajú žiadosť, komisia posúdi správnosť vyplnených údajov a odporúča zastupiteľstvu schválenie výšky dotácie pre konkrétne subjekty.

Pri tomto bode si každý rok neodpustím požiadavku na zmenu prideľovania dotácií na nový moderný a občiansky aktívnejší model participatívneho rozpočtu. Je to model, ktorý do rozhodovania o pridelení financií zapája občanov, ktorí sa môžu rozhodnúť aký typ projektu, aktivity chcú podporiť zo svojich daní formou hlasovania.

Nezávislý hlavný architekt mesta

S kvalitou života v meste úzko súvisí jeho rozvoj. Súčasťou dobre fungujúceho mesta je dostupnosť a kvalita služieb, možnosť adekvátneho zamestnania, možnosť a priestor na aktívne trávenie voľného času, lokality na medzigeneračné stretávania sa, výchovou detí a mládeže.

Skĺbiť všetky tieto komponenty a dať im kvalitatívne koncepčný ráz má za úlohu hlavný architekt mesta. Hlavnou úlohou bude „vyťažiť“ z verejného priestoru maximum pri zachovaní jeho charakteristických čŕt, schopných ponúknuť obyvateľom adekvátny priestor na realizáciu.

Rokovania na úrovni mesta pokračujú a spolu s odborníkmi, ktorí pripravujú model nezávislého hlavného architekta, pevne veríme, že sa nám podarí uviesť do života tento inštitút, ktorý dlhodobo pomôže rozvoju mesta.

Sporný predaj pozemku v centre mesta

Pri nakladaní s majetkom mesta musí byť zastupiteľstvo obzvlášť pozorné. Nejde len o prevod vlastníckych práv za hodnotu schválenú v zastupiteľstve, ale aj vyjadrenie postoja pri nakladaní s majetkom nás kubínčanov.

V poslednej dobe sa valí kritika na stavebný úrad, kvôli viacerým sporným stavbám – napr. na ul. ČSA armády, ul. Jánošková,....

Osobitnú pozornosť si vyžiadal predaj pozemku pod Cukrárňou v centre. Celkovú výmeru 59 m2 navrhovalo vedenie mesta predať za cenu bežnú v tejto lokalite 50 eur/m2, pri zastavanej ploche (čo predstavuje len za 17 m2) vo zvýšenej sadze 100 eur/m2 (celkové navýšenie sumy je 850 eur). Dôvodom takéhoto postupu bolo, že sa po dostavbe zistilo zabratie pozemku mesta a investorovi „horel“ termín na kolaudáciu z dôvodu financovania projektu z EÚ prostriedkov.

Na zastupiteľstve som položil tieto otázky, na ktoré som nedostal adekvátnu odpoveď:

a. na základe akých kritérií sa rozhoduje vedenie mesta či stavebníkovi pomôže pri legalizácii stavby predajom pozemku alebo sa s ním bude súdiť,

b. prečo si zabratie pozemku nevšimli zamestnanci stavebného úradu,

c. ako je možné, že od investora požadujeme zvýšenú sadzbu len za 17 m2 a nie za celý predávaný pozemok (59 m2).

Ponúkol som riešenie vo forme nezávislého hlavného architekta mesta. Tento inštitút má odľahčiť prácu stavebného odboru a má byť koncepčným riešením tvorby verejného priestoru v meste.

Materiály zo zastupiteľstva:TU

So šírením blogu môžete pomôcť aj cez VYBRALI.SME.SK

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?