Peniaze nemôžu byť nadradené zdraviu a bezpečnosti dolnooravcov!

Autor: Ján Raclavský | 4.1.2016 o 12:23 | (upravené 4.1.2016 o 18:21) Karma článku: 4,47 | Prečítané:  944x

Éra komunizmu zanechala hlboké jazvy v spoločnosti, v medziľudských vzťahoch, ale aj na prírode. Ťažký priemysel predstavoval v každom regióne, kde sa vyskytoval, hlavný zdroj obživy pre mnohé rodiny.

article_photo (web)

Za prácu v hlučnom, prašnom a zdraviu nebezpečnom pracovnom prostredí mnohí zaplatili zdravím. Dnes sa však musíme vyrovnať s nástrahami, ktoré nám po ich činnosti ostali. Najväčšou témou sa za posledné mesiace na Orave stala snaha investora vybudovať linku na sanáciu existujúcej haldy trosky v bývalom podniku OFZ Istebné.

Na samom začiatku som sa veľmi potešil, že sa na dolnej Orave konečne zbavíme haldy odpadu z bývalej činnosti výroby ferozliatín a lokalita, ktorá je teraz záťažou, bude skultúrnená a bezpečná.

Realita je však iná!

Investor predložil zámer vybudovania technologickej linky na sanáciu haldy trosky z výroby ferozliatin na Ministerstvo životného prostredia. Ako je hneď každému jasné z názvu ide o zámer povolenia technologickej linky, vďaka ktorej sa majú vyťažiť kovy, ktoré sú ekonomicky významné pre investora, čo uvádza v predmetnom zámere, kde tvrdí, že skoro 90% pôvodnej sutiny ostane na mieste.

Investor má na posudzovaní EIA projekt, ktorý sa zameriava na jednu fázu činnosti a to len spracovanie materiálu v linke. Absentuje posudzovanie vplyvov na okolie a zdravie ľudí pri narúšaní haldy a ťažby z nej, ako aj prevoz zo súčasného úložiska k linke. V posudzovaní procesu EIA sa nevenuje pozornosť tomu, čo sa bude diať po rozomletí a následnom uložení vyseparovaného, ale ešte stále potencionálne nebezpečného materiálu naspäť na úložisko.  Necitlivý a neodborný zásah do telesa haldy môže viesť k spusteniu časovanej bomby. Riziko predstavuje najmä uvoľnenie toxických látok z rozrušenej haldy, napr. v čase prívalových dažďov. Výsledkom by tak mohla byť kontaminácia povodia dolnej Oravy až po Kraľovany. (oblasť patrí do Natury 2020) Pravdepodobnosť týchto udalostí by bolo potrebné definovať dôslednou analýzou environmentálnych a zdravotných rizík subjektom s príslušnou odbornou spôsobilosťou.

Doba kamenná

Je nepostačujúce, ak  teleso haldy s presne nepredvídateľným rozmiestnením nebezpečného odpadu bude postupne rozrušované buldozérom – nakladačom, pričom zloženie trosky bude kontrolované len vizuálne obsluhou zariadenia technologickej linky.( str. 10 zámeru)

Použitím tvrdej sily, bez akéhokoľvek sofistikovanejšieho oddeľovania jednotlivých častí materiálu sa vystavujeme veľkému riziku. Na čo upozorňujú aj mnohí odborníci! Rozrušená troska nebude zabezpečená proti nepriaznivým prírodným podmienkam, čo môže predstavovať možný únik škodlivých látok do ovzdušia a spodných vôd.

Nezdedili sme Zem od našich otcov, požičiavame si ju od našich detí (Lester Brown)

Stále si ešte myslím, že likvidácia haldy trosky je potrebná. Investor však musí začať transparentne a otvorene komunikovať s verejnosťou a dôsledným preukázaním všetkých faktov, ktoré nás môžu presvedčiť o správnosti ich konania. Pokiaľ sa tak neudeje, bude stále množstvo nezodpovedaných otázok a oprávnených obáv.

To čo požadujeme ako občania dolnej Oravy je riešenie environmentálnej záťaže. Riešenie, ktoré bude bezpečné a ekologické a bude plne rešpektovať európsku legislatívu. Likvidácia haldy trosky nesmie ohrozovať život a zdravie!

Článok podporíte aj na VYBRALI.SME.SK! Ďakujem

Zdroje:

  1. http://www.enviroportal.sk/sk/eia/detail/technologicka-linka-na-sanaciu-haldy-trosky-z-vyroby-ferozliatin-ofz-i
  2. http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/7814/64082
  3. http://www.pluska.sk/regiony/stredne-slovensko/oravcania-maju-obavy-odbornici-ich-upokojuju-haldu-radsej-odstranme.html?utm_source=Pluska-2014&utm_medium=produkt-box&utm_campaign=vb2014
  4. http://www.sopsr.sk/natura/index1.php?p=4&lang=sk&sec=2

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?