Nezneužívajme podporu mladých, pre záujmy iných!

Autor: Ján Raclavský | 26.9.2015 o 16:21 | Karma článku: 3,87 | Prečítané:  1154x

Po každom zastupiteľstve, prostredníctvom blogu, hlbšie rozvádzam moje stanoviská a postoje k odhlasovaným materiálom na zastupiteľstve. Podrobnejšie sa budem venovať hlavne prenájmu futbalového štadióna, ktorý bol horúcou témou.

Nezneužívajme podporu mladých pre záujmy iných!!!

Vedenie mesta navrhlo prenájom športovísk už na zastupiteľstve 30. 04. 2015, ako reakciu na žiadosť o prenájom letného a zimného štadióna, vrátane skateparku a plážového ihriska. Tento návrh bol stiahnutý, keďže rokovania prebiehali za zatvorenými dverami a ponuka bola nevýhodná pre mesto a jeho občanov.

Následné sa  pripravila verejná súťaž na prenájom celého komplexu športovísk. Po nesplnení formálnych podmienok, sa zastupiteľstvo rozhodlo zrušiť súťaž a pokračovať v rokovaniach medzi štyrmi očami. Proti takémuto konaniu som bol zásadne proti!

Ďalším logickým postupom malo byť vypísanie novej súťaže, napr. samostatne na letný a zimný štadión. To sa nestalo a rokovania tak pokračovali za zatvorenými dverami.

Prečo som nehlasoval za takto predložený návrh

Je dôležité rozhodovať sa na základe faktov a nie domnienok a pocitov. Uvediem 3 najzásadnejšie dôvody, ktoré spochybňujú celý proces a zámer.

AD 1) Návrh upraviť VZN o dotáciách, tak aby bolo možné platiť odmeny a platy bola výnimka šitá horúcou ihlou pre potreby akciovej spoločnosti. Nebrali sa do úvahy možné dopady na ostatné spoločnosti, napr. pri dotácii pre spoločnosť Aquarelax, ktorá by tak mohla tiež využiť dotáciu na platy a nie na zľavy pre kubínčanov, výučbu plávania či  regeneráciu športovcov.  

AD 2) Rokovania za zatvorenými dverami vytvorili množstvo otáznikov: neexistuje žiaden záznam ani správa ako prebiehali, prečo sa pokračovalo len s jednými uchádzačom, termín na predloženie ponúk nebol dodržaný ani jedným uchádzačom,... Sú to závažné otázky, na ktoré sme nedostali adekvátne odpovede! Transparentnosť výberu nájomcu štadióna je významne spochybnená.

Verejná súťaž, po ktorej som volal, by mala jasne stanovené pravidlá, termíny a bolo by ju možné skontrolovať. Žiadne pochybnosti by neexistovali.

AD 3) Bezpochyby dôležitým bol ekonomický pohľad. Vedenie mesta požadovalo od zastupiteľstva schválenie každoročnej dotácie pre „deti a mládež“ vo výške 70 000 eur. Zvýrazňujem, že zmluva by bola do roku 2018 nevypovedateľná a mesto zaväzovala bez ohľadu na jeho budúce ekonomické pomery túto čiastku platiť.

Podľa údajov, ktoré odzneli viackrát na zastupiteľstve je spochybniteľný aj záujem cielenej podpory mladých futbalistov. Stačí sa pozrieť na prvý bod, ktorý by umožňoval vyplácať odmeny a platy.

V roku 2015 potrebuje mládežnícky futbal (7 tímov) 20-25 000 eur na sezónu. Mesto vyčlenilo priamou dotáciou na podporu mládežníckeho futbalu v roku 2015 8 000 eur, príspevok rodičov tvorí  26 400 eur ročne. Na režijné náklady letného štadióna sme vyčlenili viac ako 47 000 eur (viď. rozpočet mesta 2015). Ľahkou matematikou dospejeme k záveru, že mládežnícke družstvá majú pokryté svoje náklady.

V prípade, ak by sme schválili pre rok 2016 navrhovanú dotáciu vo výške 70 000 eur a pripočítali príspevok od rodičov vo výške 26 400 eur. Na mládežnícky futbal by išlo 96 400 ročne. Pri potrebe max. 25 000 eur.

 

Príjmy

Výdavky

Výsledok

96 400

25 000

71 400

 

Nezabudnime, že v našom meste máme aj iných športovcov a veľmi úspešných. Podmienky podpory pre mladých musia byť nastavené bez výnimiek a platiť rovnako, tak pre hokejistov, florbalistov, atlétov, kulturistov, ako aj futbalistov.

Nezneužívajme podporu mladých, pre záujmy iných!!!

Mestské noviny

Za zmienku stojí  vydávanie mestských novín, ktoré budú  1. 1. 2016 vychádzať pod hlavičkou TV DK (odporúčam pozrieť aj vynovený web). Týmto krokom sa dostávame  k štandardnému poskytovaniu informácií  občanom. Pri tomto bode som poukázal na  nutnosť zamerať sa na výdobytky 21. storočia a informovať občanov prostredníctvom mobilných aplikácií dostupných pre smartphony.

Ostatné materiály nájdete na http://bit.ly/1V9dCbp

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?