Mestské zastupiteľstvo, 25. 06. 2015

Autor: Ján Raclavský | 2.7.2015 o 10:33 | (upravené 2.7.2015 o 11:33) Karma článku: 2,83 | Prečítané:  616x

Mestská televízia, spoplatnenie parkovania v centre mesta, projekt BUK – integrácia cudzincov a štátnych príslušníkov tretích krajín, prenájom športovísk

Pár dni pred našim zastupiteľstvom navštívil región Liptova Premiér SR, priamo z tejto návštevy Dolnému Kubínu nevyplývala žiadna výhoda (nie sme v tých správnych farbách). Jeden dôležitý záver však vyplynul pre Vládu SR. Regióny Liptova, Banskej Bystrice a Oravy spoločne odovzdali list s výzvou na urýchlené začatie výstavby R1 (Liptov) a R3 (Orava), ktorá má prechádzať našim mestom.

Moje podnety

V rámci interpelácii som vyzval primátora mesta o zabezpečenie správy o hospodárení spoločnosti Oravská vodárenská, a. s. (ďalej len „OVS, a. s.“). V tejto spoločnosti má mesto svoj podiel (15%), avšak táto spoločnosť neprezentovala správu hospodárení, tak ako to robia iné mestské spoločnosti AquaKubín – cca. 128 000 EUR zisk, Tehos – cca. 149 000 EUR zisk, TV DK – 1 300 EUR zisk, Technické služby – 470 EUR zisk. Pre mesto ako akcionára v OVS, a. s. je nesmierne dôležité, aby bola zabezpečená verejná kontrola v spoločnosti, ktorá hospodári s oveľa väčšími finančnými prostriedkami ako ostatné mestské firmy.

Druhým podnetom som sa zameral na riešenie nedôstojného vzhľadu hlavnej železničnej stanice. Naše mesto sa môže popýšiť prekrásnou prírodou, množstvom športovísk (Aquapark, SKI Park Kubínska hoľa, zimný a futbalový štadión,...), kvalitnými ubytovacími kapacitami. Pre zvýšenie atraktívnosti a skvalitnenie komfortu cestovania považujem za dôležité zabezpečiť rekonštrukciu hlavnej železničnej stanice. Vyzval som vedenie mesta, aby sme spoločne vytvorili tlak na Železničnú spoločnosť, ktorá by mala investovať do priestorov, ktoré si akútne vyžadujú investíciu do zlepšenia a skvalitnenia priestorov stanice.

Budúcnosť mestskej televízie

Správu o situácii v mestskej televízii vypracoval viceprimátor mesta. Vypracovaná SWOT analýza mala za cieľ zhodnotiť súčasný stav v mestskej televízii, ako aj ponúknuť alternatívne riešenia:

  • zrušenie mestskej TV,
  • predaj a teda zabezpečovanie informovania inou súkromnou spoločnosťou,
  • zlúčenie s MsKS,
  • a opätovný reštart TV DK s vydávaním mestských novín.

TV DK predstavuje o dianí v meste dôležitý nástroj informovania. V dnešnej dobe šíri informácie nie len prostredníctvom TV signálu, ale využíva aj moderné nástroje v podobe facebooku. Vydávaním novín by sa rozšírilo pokrytie a možnosti informovania občanov.

Predkladateľovi správy som vyčítal, že neobsahovala stanovisko konateľky spoločnosti, ako aj jasné stanovisko vedenia mesta, ako si predstavuje do budúcu prácu TV DK. Suché konštatovanie možností je nedostačujúce. Moje rezolútne nie si viceprimátor vypočul v prípade zriadenia redakčnej rady (mala by schvaľovať obsah správ TV DK). Takáto redakčná rada by mohla výrazne ovplyvňovať objektivitu správ, ako aj kvalitu informovania občanov.

Parkovanie v centre mesta

I. Etapa regulácie statickej dopravy rieši nepriaznivú situáciu s parkovaním v centre meste. Je štandardom, že v najvyspelejších mestách sveta, sa samosprávy snažia zo svojich centier „vytlačiť“ automobilovú dopravu, eventuálne ju výrazne regulovať, tak aby výhodnejšou formou boli alternatívne dopravné prostriedky (elektromobily, bicykle, zdielanie dopravných prostriedkov,...). S cieľom zvýšiť komfort pre domácich aj zahraničných návštevníkov centra mesta sa od 01. 01. 2016 spoplatnia parkovacie miesta. Z takto vybraných finančných prostriedkov majú byť podporené alternatívne spôsoby dopravy, hlavne budovanie cyklotrás a zakúpenie stojanov na bicykle.

Lokálna stratégia integrácie cudzincov a štátnych príslušníkov tretích krajín mesta Dolný Kubín – projekt BUK

Vzhľadom na súčasnú kritickú situáciu na severe Afriky, a silnejúcemu prúdu utečencov z týchto krajín bol tento bod podrobený ostrej verejnej diskusii. Hlavne na sociálnych sieťach mnohokrát zaznievali radikálne a hlavne neobjektívne a faktami nepodložené informácie.

Žiadne mesto ani obec na Slovensku nemôže konať nad rámec zákonov. O priznávaní statusu utečenec, migrant, azylant, občan rozhoduje štát a nie naše mesto (ani ktorékoľvek iné). Moje slová potvrdzuje aj samotné oficiálne vyhlásenie na stránke projektu BUK:

„projekt nerieši problematiku udeľovania azylov a prijímania utečencov, ktorá je v plnej miere v kompetencií orgánov štátnej správy. Venuje sa téme zvyšovania kvality života a integrácie štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sú často dlhoročnými obyvateľmi miest a obcí!“

Preto chcem všetkých ubezpečiť, že prerokovanie Správy  projektu našim zastupiteľstvom nemá žiaden vplyv na prijímanie migrantov a azylantov do nášho mesta.

Tento projekt rieši legálny pobyt cudzincov na území nášho mesta, ktorí tu bývajú dlhodobo. Pri podrobnejšom prečítaní projektu BUK (realizuje sa od 01. 04. 2014) , musí byť každému jasné, že projekt je zameraný na 3 oblasti:

  • zmapovanie súčasnej situácie v meste,
  • aktívna komunikácia a spolupráca s cudzincami,
  • monitoring a hodnotenie – vypracuje sa výročná správa.

Táto stratégia nevyžaduje žiadne dodatočné finančné zabezpečenie z rozpočtu mesta!

Prenájom športovísk

V závere prednosta mestského úradu prezentoval neúspešnú verejnú súťaž na prenájom mestských športovísk (futbalový, zimný štadión, plážové ihrisko, skatepark, umelá tráva). Do súťaže sa prihlásili dvaja uchádzači, ktorí však nesplnili podmienky súťaže (napr. výšku investícií, dĺžku použitia hracej  plochy,...). Po tejto informácie padol poslanecký návrh, aby sa nepokračovalo vo verejnej súťaži, ale rokovalo  priamo so subjektmi, ktoré v minulosti prejavili záujem o prenájom športovísk. Proti takémuto návrh som bol ako jediný poslanec. Rokovanie za zatvorenými dverami nevygeneruje tú najlepšiu ponuku pre mesto a športovcov. Na predchádzajúcom zastupiteľstve bolo vedenie mesta nutné ponuku, ktorú dohodlo zo spoločnosťou Športové kluby Dolný Kubín, a. s. stiahnuť. Naše mesto má šťastie na šikovných a dobrých športovcov, ale aj veľké nešťastie na zlých mestských manažérov. Poukazuje na to aj správa hlavného kontrolóra o použití dotácie mesta pre MFK Dolný Kubín, ktorá konštatuje pochybenie zo strany vedenia MFK pri jej vyúčtovaní.

V tejto oblasti zastávam ráznejší postoj. Mesto by malo uvažovať o odpredaji zimného a futbalového štadióna cez verejnú súťaž ľuďom, ktorí sa športu dlhodobo venujú a chcú mu pomôcť.

Ďakujem za podporu aj na VYBRALI.SME.SK

Autor je poslancom mestského zastupiteľstva v Dolnom Kubíne

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?