Ministerstvo pod oknom!

Autor: Ján Raclavský | 18.6.2015 o 15:08 | (upravené 18.6.2015 o 20:42) Karma článku: 4,92 | Prečítané:  342x

S blížiacim termínom volieb sa na Slovensku do popredia dostávajú čoraz častejšie témy, ktoré majú "zaručiť" prosperitu všetkým občanom.

Prioritné sú chlebové témy – zníženie nezamestnanosti, potravinová sebestačnosť a dostupnosť, zlepšenie postavenia školstva v spoločnosti. Strategické témy – postavenie Slovenska v medzinárodných vzťahoch, prijímanie utečencov z vojnových zón, ale aj témy na skvalitnenie služieb poskytovaných občanom, ako sú zdravotné služby a služby verejnej správy.

Sťahovacia reforma

Protimonopolný úrad v Žiline, Úrad pre verejné obstarávanie v Banskej Bystrici, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v Prešove, Ministerstvo kultúry v Martine či štátni tajomníci kedetade po Slovensku?

To je smiešna a archická predstava o podobe skvalitňovania poskytovaných služieb štátu a podpore regiónov. Je skôr snaha o vzplanutie proti bratislavských vášni a populisticky nereálnych sľubov. Takýto prístup neprinesie žiadnu pridanú hodnotu v regiónoch a nezlepší kvalitu štátnych inštitúcií. V súčasnosti má štát zastúpenie pomaly v každom okresnom meste prostredníctvom sidiel okresných úradov, ktoré plnia úlohu predĺženej ruky štátu v regióne.

Takéto zjednodušené recepty na riešenie problémov v regiónoch  je absolútna demagógia a zavádzajúca snaha sa zapáčiť voličom a neriešiť problémy, ktoré trápia regióny (vysoká nezamestnanosť, odchod mladých, stárnuce regióny,..).

A Nepomôže to ani verejnej správe. Pre zvýšenie kvality služieb štátu a jej odborný výkon Slovensko nevyhnutne  potrebuje:

  1. vytvoriť analytické kapacity na ministerstvách a iných štátnach inštitúciách,
  2. znížiť fluktuáciu "odchovaných" odborných zamestnancov,
  3. odpolitizovať verejnú správú,
  4. znížiť korupciu vo verejnom obstarávaní,
  5. a v neposlednom rade implementovať elektronicke služby štátu do praxe. (podrobnejšie som o tom písal v blogu: Neefektívna byrokracia)

Nie sťahovanie úradov! Svoj názor môžete vyjadriť aj v ANKETE

Tou správanou cestou sú kvalitné a dostupné služby pre občana - klienta, prostredníctvom elekronizácie.

Pokiaľ si klient štátnych inštitúcii vybaví všetky potrebné služby „online“ nepotrebuje mať ministerstvo pod oknom!

Ďakujem za podporu aj na VYBRALI.SME.SK

Autor je odborníkom na verejnú správu v inšitúcii IPAM.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?