Tajné komisie a elektronické zastupiteľstvo. 30. 04. 2015

Autor: Ján Raclavský | 8.5.2015 o 22:18 | Karma článku: 3,69 | Prečítané:  362x

Mesto Dolný Kubín má 5 mesiac nový poslanecký zbor. Pomerne slušne sa obmenili tváre. Osobne ma teší, že prišlo mnoho mladých poslancov.  V štvrtok 30. apríla sme mali druhé riadne zasadnutie.

Vedenie mesta pripravilo dôležité, veľmi obsiahle a náročné materiály. V tomto blogu sa budem venovať hlavne elektronizácii zastupiteľstva, komisiám, hospodáreniu AquaKubín a návrhu na skvalitnenie športu v meste. Za spomenutie stojí aj vyčlenenie financií pre materské a základné školy, vytvorenie Street workout parku, ale aj odkúpenie pozemku pod pohostinstvom Salamander, ktorý tak skončil svoju prevádzku.

Elektronizácia zastupiteľstva

Pred 3 rokmi, som po prvý raz upozornil na veľkú hromadu dokumentov potrebných na zastupiteľstvo a vypočítal som hrubé náklady vynaložené mestom pre poslancov.  Dnes je tomu našťastie koniec. S nákladmi 5 eur na poslanca/mesiac budú všetci 19 poslanci dostávať materiály v elektronickej podobe. Považujem to za správny krok k modernej komunikácii a efektívnejšiemu hospodáreniu s financiami a prácou zamestnancov úradu, ktorí nebudú musieť tlačiť, viazať, balíkovať a doručovať.

Neverejné komisie

Komisie mestského zastupiteľstva pôsobia ako poradné, iniciatívne a kontrolné orgány, zložené z poslancov a verejnosti. Odborne sa vyjadrujú k materiálom zastupiteľstva.  Ich rokovania sme do dnešného dňa nemali upravené žiadnym dokumentom, zmenil to Rokovací poriadok komisií.

V dostatočnom predstihu sme mali možnosť vyjadriť sa k materiálu, za čo treba oceniť prácu predkladateľa - pána viceprimátora. Pri tomto materiály som mal viacero pripomienok, no jedinú som považoval za zásadnú. Ustanoviť komisie verejnými! S takto predneseným návrhom sa stotožnil aj navrhovateľ na zastupiteľstve. Ostal som prekvapeným, keď návrh nebol schválený! A komisie budú pre verejnosť neverejné!!!

Hospodárenie AquaKubín

Zaujímavým dokumentom bola správa o hospodárení spoločnosti AquaKubín, ktorá v tomto roku dosahuje pozitívne ekonomické výsledky  (zisk 128 731 eur), ale aj vysokú návštevnosť (182 091 návštevníkov).

Po predchádzajúcich zlých ekonomických rokoch a výraznému tlaku na vstup investora (podľa mňa pre mesto nevýhodného) a po zmene konateľa spoločnosti, vykazuje spoločnosť pozitívne výsledky. Za zvýraznenie stojí aj vložené financie mestom od roku 2010, ktoré sú vysoké a predstavujú celkovo 1 771 295 eur. Pre ďalšie zvyšovanie návštevnosti a ekonomických ukazovateľov sa musí spoločnosť zamerať na rozšírenie a skvalitnenie služieb – napr. dobudovaním saunového sveta  a vonkajších priestorov.

Návrh na skvalitnenie fungovania športu

Tento bod bol stiahnutí z rokovania zastupiteľstva. Išlo síce o honosné označenie, no realitou bolo, že malo prísť k prenájmu športovísk súkromnej akciovej spoločnosti. Už pred zastupiteľstvom som upozornil listom predsedu komisie, že pri realizácii strategickej koncepcie rozvoja športu, ako amatérskeho, tak aj profesionálneho, v našom meste je nevyhnutné, aby materiál, ktorý má za cieľ koncepčne riešiť rozvoj športových aktivít bol prerokovaný v spolupráci so športovými klubmi, združeniami či neformálnymi športovými skupinami, ktoré sa nachádzajú v našom meste. Pevne verím, že vďaka stiahnutiu sa  bude takto postupovať.

V samom závere som požiadal primátora mesta o informovanie zo stretnutia zástupcov samospráv dolnej Oravy – ZMODO. Zaujímali ma  2 kľúčové  témy:

1. Sanácia haldy trosky v Istebnom

2. Riešenie dopravných investícii na dolnej Orave, hlavne vo vzťahu k vybudovaniu cesty 1. triedy R3.

Na rozdiel od podobného združenia na hornej Orave, ktoré sa vyjadruje k podobným investičným zámerom, kde tlačí na verejné inštitúcie, aby konali, to na dolnooravské nemalo uvedené aktivity ani pláne rokovania?!

Autor je poslancom mestského zastupiteľstva v Dolnom Kubíne

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?