Tajné komisie a elektronické zastupiteľstvo. 30. 04. 2015

Autor: Ján Raclavský | 8.5.2015 o 22:18 | Karma článku: 3,69 | Prečítané:  359x

Mesto Dolný Kubín má 5 mesiac nový poslanecký zbor. Pomerne slušne sa obmenili tváre. Osobne ma teší, že prišlo mnoho mladých poslancov.  V štvrtok 30. apríla sme mali druhé riadne zasadnutie.

Vedenie mesta pripravilo dôležité, veľmi obsiahle a náročné materiály. V tomto blogu sa budem venovať hlavne elektronizácii zastupiteľstva, komisiám, hospodáreniu AquaKubín a návrhu na skvalitnenie športu v meste. Za spomenutie stojí aj vyčlenenie financií pre materské a základné školy, vytvorenie Street workout parku, ale aj odkúpenie pozemku pod pohostinstvom Salamander, ktorý tak skončil svoju prevádzku.

Elektronizácia zastupiteľstva

Pred 3 rokmi, som po prvý raz upozornil na veľkú hromadu dokumentov potrebných na zastupiteľstvo a vypočítal som hrubé náklady vynaložené mestom pre poslancov.  Dnes je tomu našťastie koniec. S nákladmi 5 eur na poslanca/mesiac budú všetci 19 poslanci dostávať materiály v elektronickej podobe. Považujem to za správny krok k modernej komunikácii a efektívnejšiemu hospodáreniu s financiami a prácou zamestnancov úradu, ktorí nebudú musieť tlačiť, viazať, balíkovať a doručovať.

Neverejné komisie

Komisie mestského zastupiteľstva pôsobia ako poradné, iniciatívne a kontrolné orgány, zložené z poslancov a verejnosti. Odborne sa vyjadrujú k materiálom zastupiteľstva.  Ich rokovania sme do dnešného dňa nemali upravené žiadnym dokumentom, zmenil to Rokovací poriadok komisií.

V dostatočnom predstihu sme mali možnosť vyjadriť sa k materiálu, za čo treba oceniť prácu predkladateľa - pána viceprimátora. Pri tomto materiály som mal viacero pripomienok, no jedinú som považoval za zásadnú. Ustanoviť komisie verejnými! S takto predneseným návrhom sa stotožnil aj navrhovateľ na zastupiteľstve. Ostal som prekvapeným, keď návrh nebol schválený! A komisie budú pre verejnosť neverejné!!!

Hospodárenie AquaKubín

Zaujímavým dokumentom bola správa o hospodárení spoločnosti AquaKubín, ktorá v tomto roku dosahuje pozitívne ekonomické výsledky  (zisk 128 731 eur), ale aj vysokú návštevnosť (182 091 návštevníkov).

Po predchádzajúcich zlých ekonomických rokoch a výraznému tlaku na vstup investora (podľa mňa pre mesto nevýhodného) a po zmene konateľa spoločnosti, vykazuje spoločnosť pozitívne výsledky. Za zvýraznenie stojí aj vložené financie mestom od roku 2010, ktoré sú vysoké a predstavujú celkovo 1 771 295 eur. Pre ďalšie zvyšovanie návštevnosti a ekonomických ukazovateľov sa musí spoločnosť zamerať na rozšírenie a skvalitnenie služieb – napr. dobudovaním saunového sveta  a vonkajších priestorov.

Návrh na skvalitnenie fungovania športu

Tento bod bol stiahnutí z rokovania zastupiteľstva. Išlo síce o honosné označenie, no realitou bolo, že malo prísť k prenájmu športovísk súkromnej akciovej spoločnosti. Už pred zastupiteľstvom som upozornil listom predsedu komisie, že pri realizácii strategickej koncepcie rozvoja športu, ako amatérskeho, tak aj profesionálneho, v našom meste je nevyhnutné, aby materiál, ktorý má za cieľ koncepčne riešiť rozvoj športových aktivít bol prerokovaný v spolupráci so športovými klubmi, združeniami či neformálnymi športovými skupinami, ktoré sa nachádzajú v našom meste. Pevne verím, že vďaka stiahnutiu sa  bude takto postupovať.

V samom závere som požiadal primátora mesta o informovanie zo stretnutia zástupcov samospráv dolnej Oravy – ZMODO. Zaujímali ma  2 kľúčové  témy:

1. Sanácia haldy trosky v Istebnom

2. Riešenie dopravných investícii na dolnej Orave, hlavne vo vzťahu k vybudovaniu cesty 1. triedy R3.

Na rozdiel od podobného združenia na hornej Orave, ktoré sa vyjadruje k podobným investičným zámerom, kde tlačí na verejné inštitúcie, aby konali, to na dolnooravské nemalo uvedené aktivity ani pláne rokovania?!

Autor je poslancom mestského zastupiteľstva v Dolnom Kubíne

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?