Mesto bez vízie, zastupiteľstvo 26. 02. 2015

Autor: Ján Raclavský | 10.3.2015 o 16:30 | Karma článku: 4,42 | Prečítané:  330x

Program mestského zastupiteľstva bol opäť bohatý, čo do počtu, ale aj náročnosti jednotlivých bodov. O tých najzávažnejších budem písať. Všetky sú dostupné na webe mesta TU!

Skryté odmeňovanie?!

Vzťahy medzi zastupiteľstvom a primátorom, práca komisií, či odmeňovanie poslancov a nakladanie s majetkom sú upravené v troch základných dokumentoch mesta - Zásady odmeňovania poslancov, Štatút mesta a Zásady hospodárenia a nakladania s majetkom mesta. Súčasné vedenie mesta sa rozhodlo zmeniť ich charakter. Na návrh primátora sa zo všeobecne záväzných nariadení stali interné predpisy. Základný rozdiel je ten, že všeobecne záväzné nariadenia, majú svoje štandardy prijímania a informovania verejnosti napísané v zákone. Kontrolu súladu so zákonom vykonáva Prokuratúra SR. Interné predpisy takto upravené nie sú!

Mestské zastupiteľstvo som požiadal o stiahnutie týchto troch bodov programu a ich prerokovanie v komisii pre transparentnosť, pretože ich prijatie ako interných predpisov, nemá stanovené podmienky informovania verejnosti a ani kontrolu zo strany Prokuratúry SR. Napriek tomu ich poslanci prijali ako interné predpisy.

Technologická linka na sanáciu trosky v OFZ Istebné

Veľmi emotívna, dlhotrvajúca a ostrá diskusia sa viedla pri zámere technologickej linky na sanáciu trosky v OFZ Istebné. Rozhodovanie v mojom prípade bolo jasné, životné prostredie nepozná hranice a je potrebné, aby mesto malo silné postavenie pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ako dotknutá obec. Teraz je na Ministerstve životného prostredia, či našu žiadosť o zaradenie schváli. Týmto krokom sa vytvoril priestor na stanoviská odborníkov z oblasti ochrany životného prostredia, hygieny, bezpečnosti, investora a odbornej verejnosti. Je potrebné prijať také opatrenia, ktoré znížia riziko znečistenia životného prostredia a ohrozenia úniku škodlivých látok a súčasne sa zklikviduje troska.

Program primátora bez vízie

Najväčším sklamaním bolo predloženie  Programového vyhlásenia na volebné obdobie 2015 – 2018 primátorom mesta.  Dokument, ktorý by mal obsahovať rozvojové ciele a víziu mesta do roku 2018 je však obyčajným copy - paste dokumentom základných úloh odborov mestského úradu. Naozaj si nemyslím, že by takýto dokument mal obsahovať rekonštrukcie chodníkov, ich prepojenie, stretnutia s podnikateľmi či zvyšovanie počtu kamier v meste. Aj keď ide o dôležité úlohy, patria však medzi základné úlohy mesta. Programové vyhlásenie má obsahovať víziu mesta do roku 2018. Cestu, po ktorej budeme posúvať naše mesto vpred a ako bude napredovať. Mestu chýba kapitán, ktorý bude viesť!

Výsledky kontroly

Hlavný kontrolór mesta prezentoval výsledky dvoch kontrol, ktoré som mu navrhol: 1. nákup vozidla a univerzálneho nosiča nadstavieb Technickými službami a 2. výstavbu Skateparku na Bysterci.

V zázname z kontroly v spoločnosti Technické služby pri nákupe vozidla a univerzálneho nosiča hlavný kontrolór konštatoval nedodržanie podmienok upravených vnútornými smernicami mesta. Nedodržaná bola hlavne požiadavka na predchádzajúce schválenie rozhodnutia konateľa obchodnej spoločnosti jediným spoločníkom – primátorom a schválením tohto rozhodnutia v zastupiteľstve.

Primátora som vyzval, aby konal a prijal také opatrania, ktoré zamedzia opakovaniu a vyvodil zodpovednosť! V príp6ade Skateparku hlavný kontrolór nezistil žiadne porušenie právnych predpisov.

Potešujúcou správou sú zlepšujúce sa hospodárske výsledky v spoločnosti Aqua Kubín, ktoré vytvorili priestor na zníženie dotácie zo strany mesta na tento rok o 30 000 eur.

Na záver dali poslanci zelenú môjmu návrhu na elektronizáciu mestského zastupiteľstva. V jednoduchosti. Poslanci už nebudú dostávať materiály v tlačenej podobe, ale v elektronickej, zasielané na email.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?