Vnútro pripravuje štátne think-tanky

Autor: Ján Raclavský | 28.2.2015 o 9:23 | Karma článku: 3,46 | Prečítané:  480x

Pre mnohých Slovákov je štátna správa black boxom. Systémom, do ktorého nevidia s komplikovanými procesmi, ktoré vo vnútri systému prebiehajú. Módne floskuly:  flexibilita, otvorenosť, zodpovednosť, či efektívnosť a proklientsky orientovaná správa, sa postupne zunujú aj tým najväčším optimistom a pri nazretí do praktického života vzrastá nedôvera v politikov a ich schopnosti riadiť reformu verejnej správy.

Na výzvy vo verejnej správe nás upozorňuje aj Európska komisia (ďalej len „EK“) v  národnej správe o Slovensku. O Slovenskej verejnej správe konštatuje:  „zlepšenie nezávislosti verejnej správy, riadenie ľudských zdrojov a tvorba analytických kapacít pokračuje v pomalom tempe.“

Ministerstvo vnútra má stanovenú ťažkú, no potrebnú úlohu a vláda sa zaviazala naštartovať tento proces v roku 2015.

Podpora z európskych fondov

Na riešenie výziev, na ktoré upozorňuje EK nám môžu poslúžiť európske peniaze, ktoré sú výrazným ekonomickým nástrojom na skvalitnenie výkonu verejnej správy a tvorby analytických kapacít. Tieto aktivity budú podporené sumou 335 mil. eur v OP Efektívna verejná správa. Ministerstvo vnútra pripravuje working paper, ktorý podporí vznik takýchto analytických centier (podobný mechanizmus je na ministerstve financií – Inštitút pre finančnú politiku), ktorý bude sústrediť najprogresívnejšie a najodbornejšie kapacity v oblastiach spravujúcich verejnú správu. Budú to akési think – tanky ústredných orgánov štátnej správy.

Je to správny krok. Dôležitý však bude proces výberu odborníkov do týchto „think-tankov“, ktorý musí byť transparentný, otvorený a nespochybniteľný. Tak, aby bola zabezpečená nízka fluktuácia odborníkov, na ktorú nás konieckoncov upozorňuje aj EK v národnej správe Slovenska.

Ďakujem za šírenie článku aj na VYBRALI.SME.SK

Autor je odborníkom na verejnú správu v inšitúcii IPAM

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?