Vnútro pripravuje štátne think-tanky

Autor: Ján Raclavský | 28.2.2015 o 9:23 | Karma článku: 3,46 | Prečítané:  470x

Pre mnohých Slovákov je štátna správa black boxom. Systémom, do ktorého nevidia s komplikovanými procesmi, ktoré vo vnútri systému prebiehajú. Módne floskuly:  flexibilita, otvorenosť, zodpovednosť, či efektívnosť a proklientsky orientovaná správa, sa postupne zunujú aj tým najväčším optimistom a pri nazretí do praktického života vzrastá nedôvera v politikov a ich schopnosti riadiť reformu verejnej správy.

Na výzvy vo verejnej správe nás upozorňuje aj Európska komisia (ďalej len „EK“) v  národnej správe o Slovensku. O Slovenskej verejnej správe konštatuje:  „zlepšenie nezávislosti verejnej správy, riadenie ľudských zdrojov a tvorba analytických kapacít pokračuje v pomalom tempe.“

Ministerstvo vnútra má stanovenú ťažkú, no potrebnú úlohu a vláda sa zaviazala naštartovať tento proces v roku 2015.

Podpora z európskych fondov

Na riešenie výziev, na ktoré upozorňuje EK nám môžu poslúžiť európske peniaze, ktoré sú výrazným ekonomickým nástrojom na skvalitnenie výkonu verejnej správy a tvorby analytických kapacít. Tieto aktivity budú podporené sumou 335 mil. eur v OP Efektívna verejná správa. Ministerstvo vnútra pripravuje working paper, ktorý podporí vznik takýchto analytických centier (podobný mechanizmus je na ministerstve financií – Inštitút pre finančnú politiku), ktorý bude sústrediť najprogresívnejšie a najodbornejšie kapacity v oblastiach spravujúcich verejnú správu. Budú to akési think – tanky ústredných orgánov štátnej správy.

Je to správny krok. Dôležitý však bude proces výberu odborníkov do týchto „think-tankov“, ktorý musí byť transparentný, otvorený a nespochybniteľný. Tak, aby bola zabezpečená nízka fluktuácia odborníkov, na ktorú nás konieckoncov upozorňuje aj EK v národnej správe Slovenska.

Ďakujem za šírenie článku aj na VYBRALI.SME.SK

Autor je odborníkom na verejnú správu v inšitúcii IPAM

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?