Mimoriadne zastupiteľstvo v Dolnom Kubíne, 13. 01. 2014

Autor: Ján Raclavský | 17.1.2015 o 15:39 | Karma článku: 4,07 | Prečítané:  333x

Pre riadne fungovanie mestského zastupiteľstva, odbornú prípravu materiálov a kontrolu výkonu mesta a mestského úradu je potrebné zvoliť odborne podkutých a konštruktívnych ľudí do komisií, mestskej rady, školských rád a dozorných rád v mestských spoločnostiach. Považujem za nesmierne dôležité, aby na týchto pozíciách boli zastúpení tak poslanci, ako aj občania!

Viceprimátor na poslednú chvíľu, komisie, dozorné a školské rady a nekompletná mestská rada

Už pred zastupiteľstvom som upozornil na svojom facebook profile, že predložený materiál nie je spracovaný citlivo a vrhá negatívne svetlo na fungovanie orgánov mesta. V komisiách mali svoje miesto len poslanci, bez odbornej verejnosti. Je legitímne právo každého jedného poslanca byť volený a zvolený do komisií, dozorných rád, či školských rád. Takéto prerozdelenie má však svoje pravidlá, ktoré by mali ostať zachované. Jedným z takých je zastúpenie odborníkov – neposlancov. Považujem to, za rozumné angažovanie odbornej verejnosti, ktorá chce a vie pracovať v prospech nášho mesta.

Som rád, že sa zastupiteľstvo rozhodlo tento môj názor akceptovať a poslanci podporili viacerých odborníkov - neposlancov v komisiách. Osobne si myslím, že v dozorných radách mestských spoločností by nemal sedieť ani jeden poslanec, ale mali by byť kreované z radov odbornej verejnosti!

Váhanie do poslednej možnej minúty ukázal primátor pri voľbe viceprimátora. Čo malo vplyv na zloženie mestskej rady, ktorá nie je zvolená v zmysle výsledkov volieb. Tvoria ju 3 členovia a viceprimátor z tzv. skupiny Dvanástich (predstavitelia SDKÚ-DS, SaS, Sieť, KDH a nezávislí poslanci p. Šimek, Kubišta a Vajdulák). K doplneniu mestskej rady sa musíme vrátiť na februárom zasadaní.

Nepodpísané uznesenie primátora mesta o neschválení protestu prokurátora

Dôležitým bodom rokovania bolo  nepodpísané VZN primátorom o neschválení protestu prokurátora. Protest prokurátora bol namierený na znenie Štatútu mesta, ktorý nad rámec zákona zakazuje kumuláciu funkcií v prípade súčasného vykonávania pozície poslanca mestského zastupiteľstva a konateľa mestskej spoločnosti. Zákon síce neupravuje takúto kumuláciu ako problematickú, a teda naša úprava v Štatúte bola v rozpore. To však nemení nič na veci, že primátor ako jediný mohol, má a môže rozhodnúť v tejto veci a vyriešiť takúto kumuláciu funkcií aj pri súčasnej právnej úprave. Zastupiteľstvo mu vyslalo jasný signál, že takúto kumuláciu funkcií si neželá a má konať.

Návrh na kontrolu pre hlavného kontrolóra mesta

Riziká spojené s takouto kumuláciou funkcií ukazuje aj samotná prax. Videli sme to na poslednom zastupiteľstve roku 2014 pri nákupe motorového vozidla pre Technické služby. O potrebnosti alebo nepotrebnosti takéhoto nákupu nebudem viesť polemiku.

S vykonaním kontroly uvedeného nákupu som sa obrátil na hlavného kontrolóra. Dôvodom bolo, že podľa dostupných údajov na centrálnom registri zmlúv bola zmluva podpísaná 8. decembra 2014, s účinnosťou 9. decembra, pričom zastupiteľstvo rokovalo o schválení predmetného nákupu až 11. decembra 2014.

Otázka, na ktorú žiadam odpoveď je jednoduchá a jasná:

"Prebehol nákup tohto motorového vozidla v súlade so všetkými právnymi a internými predpismi mesta Dolný Kubín."

Ďalšie zdroje:

1. Dokumenty k mimoriadnemu zastupiteľstvu

2. Verejné obstarávanie motorového vozidla v systéme EKS

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?