Mimoriadne zastupiteľstvo v Dolnom Kubíne, 13. 01. 2014

Autor: Ján Raclavský | 17.1.2015 o 15:39 | Karma článku: 4,07 | Prečítané:  338x

Pre riadne fungovanie mestského zastupiteľstva, odbornú prípravu materiálov a kontrolu výkonu mesta a mestského úradu je potrebné zvoliť odborne podkutých a konštruktívnych ľudí do komisií, mestskej rady, školských rád a dozorných rád v mestských spoločnostiach. Považujem za nesmierne dôležité, aby na týchto pozíciách boli zastúpení tak poslanci, ako aj občania!

Viceprimátor na poslednú chvíľu, komisie, dozorné a školské rady a nekompletná mestská rada

Už pred zastupiteľstvom som upozornil na svojom facebook profile, že predložený materiál nie je spracovaný citlivo a vrhá negatívne svetlo na fungovanie orgánov mesta. V komisiách mali svoje miesto len poslanci, bez odbornej verejnosti. Je legitímne právo každého jedného poslanca byť volený a zvolený do komisií, dozorných rád, či školských rád. Takéto prerozdelenie má však svoje pravidlá, ktoré by mali ostať zachované. Jedným z takých je zastúpenie odborníkov – neposlancov. Považujem to, za rozumné angažovanie odbornej verejnosti, ktorá chce a vie pracovať v prospech nášho mesta.

Som rád, že sa zastupiteľstvo rozhodlo tento môj názor akceptovať a poslanci podporili viacerých odborníkov - neposlancov v komisiách. Osobne si myslím, že v dozorných radách mestských spoločností by nemal sedieť ani jeden poslanec, ale mali by byť kreované z radov odbornej verejnosti!

Váhanie do poslednej možnej minúty ukázal primátor pri voľbe viceprimátora. Čo malo vplyv na zloženie mestskej rady, ktorá nie je zvolená v zmysle výsledkov volieb. Tvoria ju 3 členovia a viceprimátor z tzv. skupiny Dvanástich (predstavitelia SDKÚ-DS, SaS, Sieť, KDH a nezávislí poslanci p. Šimek, Kubišta a Vajdulák). K doplneniu mestskej rady sa musíme vrátiť na februárom zasadaní.

Nepodpísané uznesenie primátora mesta o neschválení protestu prokurátora

Dôležitým bodom rokovania bolo  nepodpísané VZN primátorom o neschválení protestu prokurátora. Protest prokurátora bol namierený na znenie Štatútu mesta, ktorý nad rámec zákona zakazuje kumuláciu funkcií v prípade súčasného vykonávania pozície poslanca mestského zastupiteľstva a konateľa mestskej spoločnosti. Zákon síce neupravuje takúto kumuláciu ako problematickú, a teda naša úprava v Štatúte bola v rozpore. To však nemení nič na veci, že primátor ako jediný mohol, má a môže rozhodnúť v tejto veci a vyriešiť takúto kumuláciu funkcií aj pri súčasnej právnej úprave. Zastupiteľstvo mu vyslalo jasný signál, že takúto kumuláciu funkcií si neželá a má konať.

Návrh na kontrolu pre hlavného kontrolóra mesta

Riziká spojené s takouto kumuláciou funkcií ukazuje aj samotná prax. Videli sme to na poslednom zastupiteľstve roku 2014 pri nákupe motorového vozidla pre Technické služby. O potrebnosti alebo nepotrebnosti takéhoto nákupu nebudem viesť polemiku.

S vykonaním kontroly uvedeného nákupu som sa obrátil na hlavného kontrolóra. Dôvodom bolo, že podľa dostupných údajov na centrálnom registri zmlúv bola zmluva podpísaná 8. decembra 2014, s účinnosťou 9. decembra, pričom zastupiteľstvo rokovalo o schválení predmetného nákupu až 11. decembra 2014.

Otázka, na ktorú žiadam odpoveď je jednoduchá a jasná:

"Prebehol nákup tohto motorového vozidla v súlade so všetkými právnymi a internými predpismi mesta Dolný Kubín."

Ďalšie zdroje:

1. Dokumenty k mimoriadnemu zastupiteľstvu

2. Verejné obstarávanie motorového vozidla v systéme EKS

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?