Zoštátnenie samosprávy

Autor: Ján Raclavský | 29.11.2014 o 16:07 | Karma článku: 6,34 | Prečítané:  409x

Len tak sa dá označiť správanie sa vládnej strany ku samospráve. Lavicovému riešeniu sú dvere otvorené aj v oblasti samosprávneho riadenia. Zoštátnenie sa deje postupne a nebadane. Neprehľadnosť a prebujnenosť samosprávy tomu len nahrávajú. Spomeňme si na centrá voľného času alebo zníženie podielu na dani z príjmov fyzických a právnických osôb pre samosprávy. Je badať čoraz väčšie snahy o zvýšenie vplyvu vlády v samosprávach.

Nie len o peniazoch!

Od 1. 1. 2015 sa zmenia pravidlá pri výbere dane za motorové vozidlá. Vláda si ju privlastnila a odobrala jedinú daň vyberanú župami. Na jednej strane tento krok pozitívne vnímajú autodopravcovia. Z dôvodu plošne určenej výšky sadzby.

Na strane druhej sa ničí jeden z elementárnych nástrojov pre krajskú samosprávu tvoriť vlastné príjmy. Jediný zdroj budú predstavovať tie príjmy, ktoré budú určené vládou. Župy sú odkázané na rozhodnutia vlády a tá si s nimi môže robiť čokoľvek.

Druhou oblasťou, v ktorej pozorujeme podobné tendencie, je oblasť školstva. Školstvo je veľmi citlivá oblasť, vychováva budúce generácie a v mnohom určuje osudy ľudí. Ale školskí odborári nie sú tí, ktorí volali po zlepšení škôl, po lepšom uplatnení študentov po doštudovaní, či duálnom vzdelávaní. Nie! Nezmyselne volajú po zoštátnení základných škôl. No pozabudli, že centrálne riadené školstvo neprinášalo osoh. Školy boli v katastrofálnom stave, staré budovy, tabule, nedostatok kriedy. Ani dnes nie je všetko dokonalé, ale nechať sa kúpiť za pár eur je nedôstojné a odborári hádžu učiteľov a generácie detí cez palubu.

Vláda nie je všemohúca!

Postupné okliešťovanie právomocí samospráv otvára priestor pre silnejšiu vládu. Je možné, že nabudúce si prisvojí rozhodovanie o cestách, chodníkoch alebo stromoch. Potom môže prísť na rad aj náš osobný priestor! Vláda nie je všemohúca a nemala by sa tak správať!

Nezabudnite kliknúť aj na VYBRALI.SME.SK

Autor je odborníkom na verejnú správu v inšitúciiIPAM.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?