Bezplatné vlaky vyriešia všetky problémy Železničnej spoločnosti Slovensko

Autor: Ján Raclavský | 22.11.2014 o 15:40 | Karma článku: 8,14 | Prečítané:  1510x

Bezplatné vlaky sú realitou už týždeň. Hneď v prvý deň využilo služby Železničnej spoločnosti Slovensko (ďalej len "ZSSK") bez platenia 48 000 ľudí. Krásne číslo hodné prezentovania. Ak by všetkých týchto 48 000 ľudí boli študenti a cestovali z Bratislavy do Dolného Kubína pri 6 eurovom cestovnom lístku pre jednu osobu, ušlá strata predstavuje za túto jazdu 288 000 eur za jeden deň. Ak by títo študenti cestovali domov z Bratislavy dvakrát do mesiaca počas jedného roka domov, náklady by sa vyšplhali na 6, 91 mil. eur. Len pri tejto jednej skupine a jednosmernej ceste, tak predstavuje toto opatrenie polovicu ohlasovaných nákladov prezentovaných premiérom. Uznávam, ide o príklad pritiahnutý za vlasy. No ukazuje absoruditu tohto opatrenia.

Platiaci bez práv

Dosť však náreku nad tak prospešným opatrením. Skúsenosť, s ktorou sa chcem podeliť je osobná a nie žiaľ ojedinelá. 

Využil som poslednú šancu cestovať vlakom pred platnosťou vyššie spomenutého opatrenia. O kvalite cestovania rád pomlčím, každý z nás pozná výberové vozne v najvyťaženejších vlakoch pred víkendom.  Na moje nešťastie vlak mal 90-minútové meškanie a, samozrejme, som omeškal prípojový vlak. Ako inak nebola zabezpečená náhradná doprava tak, ako to poznáme napr. pri leteckej doprave. A noc som mohol tráviť na vlakovej stanici, keby nebolo odvozu autom. ZSSK mi nielenže nezabezpečila objednanú službu, dokonca ma donútila cestovať osobným automobilom, čím mi spôsobila dodatočné náklady. 36 km nie je síce diaľka, ale stráca sa potom zmysel cestovania verejnou vlakovou dopravou.

Sťažnosť

Už raz v minulosti som sa s podobným problémom obrátil na ZSSK a bolo mi vyhovené a cestovné v plnej výške preplatené. Teraz však nie! Vrátiť mi chcú neuveriteľných 1,46 eur.

Vtipnejšie to vyznieva aj z dôvodu, že náhradu škody spôsobenej meškaním vlaku upravuje členským štátom Nariadenie EÚ. Slovenská republika ako jedna z krajín použila výnimku na vnútroštátnu prepravu, pri ktorej nemusí odškodniť svojich platiacich zákazníkov a nevníma nás cestujúcich ako svojich klientov.

Kvantita namiesto kvality

Kvalita poskytovania služieb ZSSK bola, je a v budúcnosti bude katastrofálnejšia. Mám obavu, že sa budú zhoršovať služby, vozne a cestovanie vlakmi všeobecne upadne. Nebudem však jediný, ktorého takéto služby odradia od cestovania vlakom a vytlačia do autobusov alebo do cestovania autom, ak nepríde k náprave.

Ďakujem za šírenie blogu aj na VYBRALI.SME.SK

Zdroje:

http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-10-282_sk.htm

http://www.slovakrail.sk/sk/o-spolocnosti/casto-kladene-otazky.html

http://www.aktuality.sk/clanok/265749/bezplatne-vlaky-vyuzilo-v-prvy-den-48-000-ludi/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?