Byť väčší sa oplatí!

Autor: Ján Raclavský | 24.10.2014 o 13:32 | Karma článku: 4,17 | Prečítané:  789x

Prešovský kraj pristupuje k rušeniu 200 spojov.  Občania dotknutých obcí spisujú petície proti tomuto ráznemu kroku. V podaní samosprávneho kraja logicky, ekonomicky zdôvodniteľný krok. Z pohľadu občanov žijúcich v dotknutých lokalitách snaha o zastavenie je viac ako nevyhnutná. Tieto spoje predstavujú jediný spôsob dopravy.

Obce v ohrození

Slovensko je posiate malými obcami. Ide o pozostatok komunistického plánovania, ktorý sa v dnešnej dobe ukazuje ako ekonomicky presahujúci slovenské možnosti, personálne obsadenie v týchto lokalitách je nedostatočné a obce neplnia svoje základné úlohy. A po 24 rokoch sa v tejto veci veľa nezmenilo.

Čo s tým sa pýtajú mnohí. Odborníkom na verejnú správu je jasné, že tento model 2 752 obcí a 138 miest, ktoré plnia na vlas rovnaké funkcie, je z ekonomického, ale aj morálneho pohľadu neúnosné.  Ako ukazuje príklad z Prešovského kraja, podobné situácie sa budú len opakovať. Jednoducho preto, že verejné služby využíva veľmi málo ľudí, resp. nemá ich kto využiť.  Z morálneho pohľadu títo ľudia nebudú mať zabezpečenú adekvátnu službu, čo im zhoršuje kvalitu života.  Už teraz sa stretávame s fenoménom neriadených obcí. Obcí, ktoré nemajú kandidátov na starostov a poslancov pribúda.

Cynický ZMOS

V tejto situácii sa ako jediné odporúčanie zo strany ZMOS dozvedia, že majú nakúpiť obecné autobusy alebo autá a voziť ľudí. Odporúčať obciam výdavok, ktorý si nemôžu za žiadnych okolností dovoliť, je viac ako cynické. Ide o obce s rozpočtom pár desiatok tisíc eur.

Jednoduché a lacné riešenie neexistuje a určite sa nebude všetkým páčiť.  No čoraz väčšie otáľanie bude bolestnejšie a drahšie. Nemôžu všetky mestá a obce vykonávať všetky kompetencie!

Ďakujem, že ma podporíte aj na VYBRALI.SME.SK

Zdroje:

http://www.rtvs.sk/televizia/program/detail/4173/spravy-rtvs/archiv?date=21.10.2014 Na kopaniciach zrušia 200 spojov

http://www.rtvs.sk/tv.programmes.detail/archive/4173?date=26.09.2014 Starostom obce v Ondavke nechce byť nik

http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/dediny-bez-starostov-niektorych-obciach-nechce-kandidovat-nikto.html

http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/333972-niektore-obce-potopi-aj-upraveny-zakon/
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?