Stratil sa potenciál slovenských stredných miest

Autor: Ján Raclavský | 8.8.2014 o 16:20 | (upravené 8.8.2014 o 16:27) Karma článku: 4,79 | Prečítané:  1440x

Zovšeobecniť pohľad na tieto mestá je veľmi obtiažne. Každé má iné predispozície na svoj rozvoj, geografické, ekonomické, sociálne rozdiely ovplyvňujú podobu mesta. 

Útek z mesta

Veľa mladých ľudí odchádza z týchto miest.  Každý má svoje dôvody – prácu, životné okolnosti, prostredie. Jednoducho hľadajú svoje uplatnenie v spoločnosti a živote, ktoré nenašli v rodnom meste. Je to veľmi skľučujúca situácia. Mesto, ktorého sa táto situácia týka, má pred sebou dôležitú úlohu zastaviť tento odchod. Okrem zníženia príjmov pre rozpočet mesta sa vytvára veľká disparita medzi generáciami. Stúpa počet starších ľudí a klesá počet mladých ročníkov. Mení sa nielen štruktúra zamestnanosti, ale aj občianska vybavenosť či spoločenský život, čo opäť podporuje odliv viacerých mladých.

Aký je potenciál stredných miest

Čo prijme ľudí ostať žiť, pracovať a tvoriť hodnoty v týchto mestách, aby sa nevytvorila špirála zániku?.

Je tu priestor na športovanie, kultúrno-spoločenské vyžitie, trávenie voľného času pre deti a mládež, no a vlastne ani to more nechýba.

V týchto lokalitách vznikajú prevažne montážne subdodávateľské firmy pre elektronický, automobilový priemysel, dôležitá je tak montážna výroba. Dôležitosť týchto miest nespochybňujem v žiadnom prípade. Prinajmenšom vyznievajú ako nevýhoda pre tieto mestá,  pri stúpajúcom počte vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí v týchto mestách nenachádzajú profesijné uplatnenie a sťahujú sa do väčších miest.

Slovensko nemôže byť krajinou Bratislavy, 3 veľkých koncernov automobiliek na západe a na východe oceliarskeho gigantu.

Potenciálnou spásou sú ľudia, ľudia s jasnou víziou, ako potiahnuť  mestá, v ktorých žijú. Či už ide o občianske združenia, jednotlivcov, dobrovoľníkov alebo verejne činné osoby, ktoré môžu dostať dôveru v komunálnych voľbách 15. novembra!

Kliknutím na vybrali.sme.sk šírite článok ďalej. ĎAKUJEM!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?