Zahojení na štyri roky

Autor: Ján Raclavský | 20.7.2014 o 7:50 | Karma článku: 4,80 | Prečítané:  1103x

17. november je na Slovensku úzko spätý s bojom za slobodu, rovnosť a odhodlanie žiť v demokratickej a slobodnej krajine.  Nežná revolúcia, boj za slobodu a demokraciu  priniesol okrem iného vznik samosprávy. Od 90. rokov minulého storočia si každé 4 roky volíme predstaviteľov našich obcí a miest. Predseda NR SR stanovil voľby do orgánov samosprávy obcí na 15. novembra tohto roku.

Dôležité otázky v úzadí.

Je lepšia samospráva v každej obci alebo spravovať väčšie územia a zabezpečiť lepšiu koordináciu financií, personálu a aktivít? Aké kompetencie majú vykonávať samosprávy, koľko poslancov má byť maximum? Na tieto otázky sa vedú diskusie s rôznymi odporúčaniami. Faktom zostáva, že sme premeškali ďalšie 4 roky a okrem kozmetických úprav a jedného návrhu, ktorý je dnes už na Ústavnom súde, a nič nerieši sa úprava samosprávy významne nepohla.

Význam fungovania samosprávy je nespochybniteľný a pre vývoj demokracie dôležitý. Čerpajú európske fondy, riadia základné školy, podporujú zamestnanosť, stavajú cesty a riešia problémy svojich občanov. V ideálnom prípade.

Kto za to môže?

To, ako si obec plní svoje povinnosti, súvisí do veľkej miery s tým, kto stojí na jej čele. Zodpovedný, pracovitý a novátorsky primátor s osvietenými poslancami. To je predstava ideálneho fungovania samospráv, no stretávame sa aj s opačnými pólom. Rodinkárstvo, nehospodárne nakladanie s majetkom či korupcia podčiarkujú dôležitosť sa správne rozhodnúť, kto nás bude zastupovať a dostane náš hlas vo voľbách. 

Voliť treba srdcom, rozumom, slobodne a zodpovedne.

Ďakujem, že šírite článok aj na VYBRALI.SME.SK

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?