Za svetlé zajtrajšky volebných kampaní

Autor: Ján Raclavský | 4.6.2014 o 11:00 | Karma článku: 6,06 | Prečítané:  219x

Kampane majú svoje čaro, pre mňa osobne predstavovala prejdených 88 obcí, stretnutia s rôznymi typmi starostov, niekde predstavovali pre obec prínos, inde stagnáciu. No hlavne spoznávanie rôznych kútov Slovenska. Po voľbách do Európskeho parlamentu sa v NR SR viedla diskusia o zákone upravujúcom všetky voľby. Cieľom predkladateľov návrhu  zákona bolo zosúladiť všetkých 5 volieb (obce, vyššie územné celky, národná rada, prezident, európsky parlament).

Novinky

Novinkou má byť návrh transparentného účtu, ktorý musí byť prístupný tretím osobám. Už v  súčasnosti ho ponúka na Slovensku len jedna banka. Práve tento nástroj má byť dôležitou súčasťou boja proti „čiernym“ peniazom v kampaniach. Financie použité na kampaň majú byť dostupné 24 hodín komukoľvek na webe. Vytvára sa aj štátna komisia zložená z koaličných a opozičných zástupcov, ako aj predstaviteľov iných štátnych inštitúcií. Je to posun od návrhu, podľa ktorého by mali volebný súboj kontrolovať okresné úrady. No je to zastúpený výrazný prvok samokontroly politických strán. V súčasnom rozložení parlamentu to predstavuje, že väčšinu v tejto komisii získa jediná strana.

Po starom

Ministerstvo nenabralo viac odvahy a zachováva volebné moratórium, čo považujem za prežitok a pevne verím, že sa voľby zaobídu aj bez neho. Neviem si predstaviť, že by ľudí tak veľmi vyčerpávala kampaň. Resp. by sa dva dni pred volením rozprávali pri obednom stole o podpore jednotlivým kandidátom. Priam naopak, potrebujeme maximálne mobilizovať ľudí k účasti na voľbách. Pozrime sa na voľby do EÚ, ale aj iné typy volieb, ktoré majú klesajúcu tendenciu.

Zavedenie finančných limitov je zbytočná nadpráca. Azda najdôležitejším nástrojom pre transparentný súboj vo voľbách je zriadenie účtu, na ktorom sa budú evidovať všetky platby súvisiace s kampaňou.

Za výučný list starostom

Najväčšiu polemiku vyvolal návrh z dielne KDH, ktoré požaduje minimálne stredoškolské vzdelanie pre starostov a primátorov. Každému je jasné, že nejde o systematický, ale populistický návrh namierený proti rómskym starostom. Rozhodnutie ísť zákonne najjednoduchšou cestou je obmedziť starostov cez vzdelanie tou ťažšou, no zásadnejšou je zmeniť systém, akým na Slovensku funguje verejná správa. Prekrývajú tak neschopnosť vlády prijať systémové opatrenia a reorganizáciu samosprávy a kompetencií? Nie je predsa možné, aby všetky obce vykonávali všetky kompetencie. Čo je väčší problém ako dosiahnuté vzdelanie, život nás mnohokrát naučil, že ani dosiahnuté vzdelanie nie je smerodajné pri schopnostiach viesť a zastupovať občanov. Musí sa prijať legislatíva určujúca zodpovednosť volených predstaviteľov za svoje konania a rozhodnutia pri správe vecí verejných. To, či ide o návrh ústavný, alebo protiústavný nech rozhodne Ústavný súd SR.

Tak ako sa nechal počuť minister, zákon sa bude opäť otvárať na jeseň, počkajme si s akými vylepšeniami príde!

Zdroje:

http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=6&ID=660

http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=6&ID=659

http://tv.sme.sk/v/30041/na-financovanie-stran-budu-dozerat-aj-politicki-nominanti-podla-kalinaka-je-to-v-poriadku.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?