Z mesta v Európskej únie

Autor: Ján Raclavský | 24.5.2014 o 19:40 | Karma článku: 2,52 | Prečítané:  377x

Sedím v jednej skalickej vinárni. Čas pred skončením volieb si krátim čítaním. A zaujalo ma: „Hovorí sa, že peklo je miesto, kde Taliani riadia dopravu, Nemci poskytujú zábavu a Angličania varia. Nebo by tak malo byť miestom, kde Nemci riadia dopravu, Angličania poskytujú zábavu a Taliani varia.“ Toto ponúka EÚ vo svojej rozmanitosti.

Slovenský paradox

O Slovensku sa dá žiaľ povedať, že vo vzťahu k EÚ má len paradox, znamená to, že sme pozitívne naklonení EÚ, no pri voľbách sa prejavujeme ako nezainteresovaný národ a vo volebnej účasti obsadzujeme posledné priečky. Je to do značnej miery spojené so vzdialenosťou a komplikovanosťou rozhodovania európskych politík. Ale aj tým, že EÚ v súčasnosti predstavuje niečo medzi federálnym systémom (podobným v USA) a voľným systémom medzivládnej spolupráce (napr. OSN).

Všemohúci Brusel

Nie len Slovensko, ale aj iné národné štáty radi používajú argument:  „Brusel prikázal“. Dosiahnutie primeranej subsidiarity a proporcionality rozhodovania  je veľkou výzvou pre celú Európsku úniu.  Dôležitá je tak koordinovaná spolupráca všetkých úrovní, od  európskej, národnej, regionálnej až po lokálnu úroveň. Tento proces musí byť transparentný a otvorený účasti občanov, spolupráci všetkých  úrovní rozhodovacieho procesu, ako aj orgánom verejnej správy.

Charta Výboru regiónov

Výbor regiónov sa snaží načrtnúť vnútorné rozhodovacie procesy a vyzýva k podpore Charty viacúrovňového riadenia v Európe. Zatiaľ na báze dobrovoľnosti. Zásady  Charty obsahuje aj Biela kniha výboru regiónov a o viacúrovňovom riadení.  EÚ si musí zadefinovať jasnú víziu svojej podoby a miesta v globalizovanom svete, ale aj vnútorných procesov a riadenia.

Podporte kliknutím aj na VYBRALI.SME.SK

Zdroj: http://cor.europa.eu/sk/news/Pages/mlg-charter-opens.aspx

Kľúčové slová: #europskaunia #vyborregionov #charta #weneedchengeeu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?