Z mesta v Európskej únie

Autor: Ján Raclavský | 24.5.2014 o 19:40 | Karma článku: 2,52 | Prečítané:  365x

Sedím v jednej skalickej vinárni. Čas pred skončením volieb si krátim čítaním. A zaujalo ma: „Hovorí sa, že peklo je miesto, kde Taliani riadia dopravu, Nemci poskytujú zábavu a Angličania varia. Nebo by tak malo byť miestom, kde Nemci riadia dopravu, Angličania poskytujú zábavu a Taliani varia.“ Toto ponúka EÚ vo svojej rozmanitosti.

Slovenský paradox

O Slovensku sa dá žiaľ povedať, že vo vzťahu k EÚ má len paradox, znamená to, že sme pozitívne naklonení EÚ, no pri voľbách sa prejavujeme ako nezainteresovaný národ a vo volebnej účasti obsadzujeme posledné priečky. Je to do značnej miery spojené so vzdialenosťou a komplikovanosťou rozhodovania európskych politík. Ale aj tým, že EÚ v súčasnosti predstavuje niečo medzi federálnym systémom (podobným v USA) a voľným systémom medzivládnej spolupráce (napr. OSN).

Všemohúci Brusel

Nie len Slovensko, ale aj iné národné štáty radi používajú argument:  „Brusel prikázal“. Dosiahnutie primeranej subsidiarity a proporcionality rozhodovania  je veľkou výzvou pre celú Európsku úniu.  Dôležitá je tak koordinovaná spolupráca všetkých úrovní, od  európskej, národnej, regionálnej až po lokálnu úroveň. Tento proces musí byť transparentný a otvorený účasti občanov, spolupráci všetkých  úrovní rozhodovacieho procesu, ako aj orgánom verejnej správy.

Charta Výboru regiónov

Výbor regiónov sa snaží načrtnúť vnútorné rozhodovacie procesy a vyzýva k podpore Charty viacúrovňového riadenia v Európe. Zatiaľ na báze dobrovoľnosti. Zásady  Charty obsahuje aj Biela kniha výboru regiónov a o viacúrovňovom riadení.  EÚ si musí zadefinovať jasnú víziu svojej podoby a miesta v globalizovanom svete, ale aj vnútorných procesov a riadenia.

Podporte kliknutím aj na VYBRALI.SME.SK

Zdroj: http://cor.europa.eu/sk/news/Pages/mlg-charter-opens.aspx

Kľúčové slová: #europskaunia #vyborregionov #charta #weneedchengeeu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?