Hrdinka zvaná Európska únia

Autor: Ján Raclavský | 16.5.2014 o 14:44 | Karma článku: 3,15 | Prečítané:  356x

V roku 2012 dostala EÚ Nobelovu cenu za mier, čo u mnohých vyvolalo množstvo otázok o správnosti rozhodnutia. EÚ bola pôvodne projektom 6 zakladajúcich členov (Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Belgicko, Holandsko a Luxembursko) pre zachovanie mieru v Európe. Postupne sa EÚ rozšírila až na dnešných 27 krajín.

Takéto zoskupenie si vyžiadalo vznik množstva inštitúcií, ako priestoru na prezentovanie a hájenie záujmov jednotlivých krajín. Výsledkom však je, že top témou diskusií o únii  sa stáva zníženie byrokratizácie jej procesov a zoštíhlenie inštitúcií.

Aj na Slovensku sa dožadujeme analýzy kompetencií štátu a samosprávy. Audit vládnych agentúr identifikuje tie, ktoré je možné zrušiť, resp. transformovať. Subsidiarizovať na tú úroveň, ktorá zodpovedá jej najlepšiemu plneniu. Právomoci EÚ, národných štátov majú prináležať na tú úroveň, na ktorej by mohli pomôcť najviac všetkým občanom EÚ, nie len hájeniu záujmov národných štátnych aparátov na obsadenie lukratívnych miest.

 Frakcia ALDE chce: „na jednej strane vybudovať silnú Európsku úniu, ktorá by bola autoritou na svetovej scéne a pomáhala garantovať ekonomický rast a nové pracovné miesta. Avšak na strane druhej chcú transparentnú Európu, ktorá je založená na tolerancii a rovnosti, silných občianskych právach a slobodách.“

 Použijem silnú myšlienku európskych socialistov PES, ktorá nadväzuje na postoj frakcie ALDE: „Európska únia sa musí zmeniť.“

Zmena musí prísť na všetkých úrovniach od občanov, ktorí budú považovať za svoj domov aj Európsku úniu, jasné pravidlá a kompetencie EÚ, zníženie byrokracie a korupcie spojenej nielen s čerpaním eurofondov. Musí existovať jasne určená hranica európskych, národných, regionálnych a lokálnych kompetencií. 

Budúcnosť EÚ môže vyzerať rôznorodo. Rozpadne sa, rozdelí sa na silné a slabé štáty alebo sa federalizuje. No musí sa rozhodnúť čo najskôr. V súčasnej podobe neprehľadnosti rozhodovania je potrebný jednoduchší systém Európskeho prezidenta voleného občanmi s riadnymi právomocami a taktiež exekutívu navrhovanú prezidentom, schválenú v Európskom parlamente. 

Ďakujem za podporu aj na VYBRALI.SME.SK

Prečítajte si Alternatívne scenáre budúcnosti EÚ, TU!

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?