Postavené na vode

Autor: Ján Raclavský | 14.4.2014 o 22:30 | Karma článku: 5,82 | Prečítané:  765x

V medzirezortnom pripomienkovom konaní je vážny dokument smerovania reformných politík pre rok 2014 - Národný program reforiem (ďalej len „NPR“).  Odhliadnuc od toho, že sa dokument schvaľuje v 1.Q 2014, má predstaviť štrukturálne opatrenia na dosiahnutie trvalo udržateľného hospodárskeho rastu, tvorbu nových pracovných miest a zlepšenie kvality života. Okrem iných oblastí sa venuje aj opatreniam v oblasti verejnej správy. Majú viesť k jej modernizácii a ekonomickej efektívnosti.

Kvalita a vyššia efektívnosť inštitúcií sa zabezpečí, iba ak výkon správy  bude čo najbližšie k občanovi. To možné len úzkou kooperáciou štátu so samosprávou. V  samospráve je stále čo vylepšovať, ale tento model fungovania verejnej správy sa ukazuje ako najlepší nielen na kontrolu, vyššiu kvalitu, ale aj na efektívnosť vynakladaných finančných prostriedkov. Z tohto pohľadu sa štát a hlavne Ministerstvo vnútra SR už dávno mali venovať analýze kompetencií subjektov verejnej správy.

V texte sa uvádza: „Modernizácia štátnej správy bude pokračovať reformou ESO zameranou na optimalizáciu úradov, čo by malo priniesť úsporu verejných financií, zefektívniť činnosti a priniesť lepšie služby občanom a podnikateľom.“

Reforma ESO má predstavovať modernizáciu verejnej správy. Táto reforma však predstavuje návrat k modelu, ktorý tu fungoval. Ponúka zlučovanie a centralizáciu pod strechou okresných úradov. O modernizácii, ktorá sa dá zadefinovať ako prispôsobenie, prispôsobovanie najnovším vymoženostiam, poznatkom, sa v tomto prípade nedá hovoriť. Jednotlivé opatrenia vyplývajú zo zámeru úspešne implementovať ESO. Implementácia sa viac darí na papieri, ako v realite. Potvrdzujú to aj medializované informácie o vylúčení z tohto procesu úrady práce. Reforma neprinesie ani potencionálne odpolitizovanie verejnej správy ako predpoklad zníženia korupcie, aj keď snahou je prijať legislatívne opatrenia na rozlíšenie politických nominácií a odborných pozícií v štátnej správe. Vyplýva to aj z odporúčaní OECD  pre riadenie ľudských zdrojov vo verejnej správe.

Jednoduchosť, prehľadnosť, odpolitizovanie a blízkosť verejnej správy zabezpečí jedine spolupráca a prenos kompetencií na samosprávu. Tá ukázala, že pri jasne stanovených pravidlách, pravidelnom a dostatočnom  financovaní je schopná nahradiť štát v plnení jeho úloh. Dôležité je nebáť sa pustiť do výrazných reforiem a fylozofie fungovania štátu. Zjednodušiť, zeefektívniť a priblížiť výkon správy občanovi, zvýši transparentnosť v štátnej správe, zníži politické nominácie, volením primátorov či županov ako predstaviteľov štátnej správy.

Ďakujem za podporu aj na VYBRALI.SME.SK

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?