Postavené na vode

Autor: Ján Raclavský | 14.4.2014 o 22:30 | Karma článku: 5,82 | Prečítané:  770x

V medzirezortnom pripomienkovom konaní je vážny dokument smerovania reformných politík pre rok 2014 - Národný program reforiem (ďalej len „NPR“).  Odhliadnuc od toho, že sa dokument schvaľuje v 1.Q 2014, má predstaviť štrukturálne opatrenia na dosiahnutie trvalo udržateľného hospodárskeho rastu, tvorbu nových pracovných miest a zlepšenie kvality života. Okrem iných oblastí sa venuje aj opatreniam v oblasti verejnej správy. Majú viesť k jej modernizácii a ekonomickej efektívnosti.

Kvalita a vyššia efektívnosť inštitúcií sa zabezpečí, iba ak výkon správy  bude čo najbližšie k občanovi. To možné len úzkou kooperáciou štátu so samosprávou. V  samospráve je stále čo vylepšovať, ale tento model fungovania verejnej správy sa ukazuje ako najlepší nielen na kontrolu, vyššiu kvalitu, ale aj na efektívnosť vynakladaných finančných prostriedkov. Z tohto pohľadu sa štát a hlavne Ministerstvo vnútra SR už dávno mali venovať analýze kompetencií subjektov verejnej správy.

V texte sa uvádza: „Modernizácia štátnej správy bude pokračovať reformou ESO zameranou na optimalizáciu úradov, čo by malo priniesť úsporu verejných financií, zefektívniť činnosti a priniesť lepšie služby občanom a podnikateľom.“

Reforma ESO má predstavovať modernizáciu verejnej správy. Táto reforma však predstavuje návrat k modelu, ktorý tu fungoval. Ponúka zlučovanie a centralizáciu pod strechou okresných úradov. O modernizácii, ktorá sa dá zadefinovať ako prispôsobenie, prispôsobovanie najnovším vymoženostiam, poznatkom, sa v tomto prípade nedá hovoriť. Jednotlivé opatrenia vyplývajú zo zámeru úspešne implementovať ESO. Implementácia sa viac darí na papieri, ako v realite. Potvrdzujú to aj medializované informácie o vylúčení z tohto procesu úrady práce. Reforma neprinesie ani potencionálne odpolitizovanie verejnej správy ako predpoklad zníženia korupcie, aj keď snahou je prijať legislatívne opatrenia na rozlíšenie politických nominácií a odborných pozícií v štátnej správe. Vyplýva to aj z odporúčaní OECD  pre riadenie ľudských zdrojov vo verejnej správe.

Jednoduchosť, prehľadnosť, odpolitizovanie a blízkosť verejnej správy zabezpečí jedine spolupráca a prenos kompetencií na samosprávu. Tá ukázala, že pri jasne stanovených pravidlách, pravidelnom a dostatočnom  financovaní je schopná nahradiť štát v plnení jeho úloh. Dôležité je nebáť sa pustiť do výrazných reforiem a fylozofie fungovania štátu. Zjednodušiť, zeefektívniť a priblížiť výkon správy občanovi, zvýši transparentnosť v štátnej správe, zníži politické nominácie, volením primátorov či županov ako predstaviteľov štátnej správy.

Ďakujem za podporu aj na VYBRALI.SME.SK

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?