Národ sa raduje. Prezidentom sa nestal premiér!

Autor: Ján Raclavský | 31.3.2014 o 16:20 | Karma článku: 13,62 | Prečítané:  3288x

Asi takto by sa dalo pozrieť na  výsledky sobotňajších volieb. Tí, čo v prvom kole nevolili budúceho prezidenta, však vnímajú jeho výhru s trochou horkastého nádychu. Nevadí, že je nováčikom na poli politiky. Problematická sa javí jeho slabá rétorická schopnosť, neschopnosť zaujať prejavom a odovzdať posolstvo. V tomto boji mu do značnej miery pomohlo k víťazstvu silný príbeh a voľba proti. Proti kandidátovi, ktorý predstavoval uzurpáciu moci a politika, ktorý rozdeľuje.

Je to aj historický moment pre samotný SMER, ktorý utŕžil po voľbách do VÚC v Banskobystrickom kraji ďalšiu prehru. Veľa odborníkov poukazuje na zlom, ktorý nastal. SMER dosiahol vrchol a začína padať. Len na doplnenie uvediem, že neúspešný kandidát SMER–u získal 893 841 hlasov, pričom vo voľbách do NR SR to bolo 762 360. Podľa mňa sa teda nedá jednoznačne tvrdiť, že nastal zlom a Fico stráca voličov. Avšak v porovnaní so ziskom 1 307 065 Kiskových voličov je to zdrvujúca prehra. Za zmienku stojí aj porovnanie, že Róbert Fico dosiahol menej hlasov ako kandidátka na prezidenta v roku 2009 Iveta Radičová.

Tieto voľby ukázali, že na Slovensku v spoločnosti existuje názorová opozícia vládnej politike SMER-u, avšak tá sa zatiaľ netransformovala do podoby politických strán reprezentujúcich tieto názory. Výsledky oboch kôl prezidentských volieb otvorili viacero otázok. Procházka zakladá stranu, objavili sa úvahy o možnej kandidatúre Kňažka na post primátora Bratislavy, SMK si otestovala maďarských voličov. Rok 2014 bude zlomový, uvidíme, do akej miery.

Poporte článok aj kliknutím na VYBRALI.SME.SK ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?