Vieme koľko, vieme kde a čo ďalej?

Autor: Ján Raclavský | 20.3.2014 o 16:00 | Karma článku: 7,64 | Prečítané:  548x

Na pozadí prezidentských volieb ma zaujala jedna podstatná informácia. Bezmála rok trvalo Ministerstvu vnútra SR pripraviť zoznam administratívnych budov štátu. Je to správny krok, ak štát pozná svoj majetok, bezpochyby! Vychádzajúc z predpokladu, že na jedného štátneho úradníka pripadá viac m² ako v súkromnej sfére, vieme, ako je možné šetriť.  Nevyužitý majetok sa má predať, prenajať tak, aby sa zabezpečilo jeho účelné využitie a efektívne nakladanie s ním.

Stačí sa pozrieť do susednej Českej republiky a inšpirovať sa systémom CRAB – Centrálny register administratívnych budov. Systém je nastavený ako evidencia administratívnych budov štátu s prehľadom o voľných, ale aj využitých plochách. Vďaka tomu sa minimalizuje neúčelné nakladanie finančných prostriedkov na zabezpečovanie nových budov a priestorov. Vytvorili prehľadný a jednotný priestor pre elektronickú a transparentnú ponuku.

Vo veľkom pripomína u nás zavedený Centrálny register zmlúv, ktorý je vnímaný ako výrazný protikorupčný nástroj hospodárenia verejnej správy s financiami. Zavedenie podobného protikorupčného nástroja pri správe majetku môže výrazne pomôcť pri znižovaní korupcie a pri zvyšovaní efektívnosti nakladania s majetkom štátu a určení jeho trhovej ceny cez verejnú ponuku!

CRAB - http://crab.uzsvm.cz/

Kliknutím podporíte článok aj na VYBRLI.SME.SK

Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?