Zodpovedný volič = kompetentný zástupca

Autor: Ján Raclavský | 28.2.2014 o 17:45 | Karma článku: 8,26 | Prečítané:  431x

Je pre mňa vždy obohacujúce, keď sa dostanem do terénu a mám možnosť rozprávať sa s predstaviteľmi obecných samospráv. Porozprávať sa o ich dennodenných problémoch, ktoré ich trápia, čo očakávajú a čo riešia. Veľakrát počuť kritiku na samosprávu, ich nekompetentnosť, neschopnosť. Realita nie je taká katastrofálna, ako sa už mnohokrát prezentovalo, no máme stále čo vylepšovať.

Moje prvé zistenie je, že ľudia volia do veľkej miery veľmi nezodpovedne a ľahostajne. Nezodpovednosť sa prejavuje vo volení populistických kandidátov na úkor kandidátov s jasnými cieľmi a programom. Krátkodobý „zárobok“ uprednostnia pred zodpovednými riešeniami. Ľahostajnosť pramení z nezáujmu vytvárania občianskej kontroly počas funkčného obdobia volených predstaviteľov.

Druhé zistenie vyplýva z prvého. Volení zástupcovia sa správajú tak ako ich voliči. Presúvajú zodpovednosť za rozhodnutia na rôzne zbory poradcov a necítia tak zodpovednosť za rozhodnutia, ktoré ponúkajú. Netvrdím, že sú nepotrebné. Na čo poukazujem je, že používanie týchto poradcov je nič iné ako len  politické krytie.

Tretie zistenie súvisí s porekadlom, ktoré hovorí:

„Ak chceme zmeniť svet, začnime od seba“

To sa potvrdzuje aj v tomto prípade - voľme zodpovedne zástupcov, ktorí budú vykonávať svoj mandát náležite a podľa vážnosti, ktorá mu prináleží.

Nemyslím si, že kompetentné rozhodnutia volených zástupcov  by vyriešil vzdelanostný cenzus, o ktorom  sa na Slovensku miestami diskutuje.  Zámerom však je, a musí byť, mať takých  kompetentných volených predstaviteľov, ktorí budú poznať problémy svojho regiónu, budú prijímať také rozhodnutia, ktoré budú prospešné občanom a nie úzkej skupine ľudí. V tomto ohľade ZMOS robí pramálo. Mal by sa zamerať na zvyšovanie vzdelanostnej úrovne svojich predstaviteľov, čo je priestor, ktorý mu každopádne prináleží.

Ďakujem aj za podporu na VYBRALI.SME.SK

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?