Dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš. Alebo áno?!

Autor: Ján Raclavský | 7.2.2014 o 9:30 | Karma článku: 8,98 | Prečítané:  984x

Predstavme si situáciu, že Fico bude prezidentom,  novým premiérom Kaliňák, strana SMER má 7 poslancov z 13 v EÚ voľbách,  komunálni politici si uvedomia odkiaľ fúka vietor a  všetci sa priklonia k vládnucej strane v domnienke, že im pomôže získať viac zdrojov pre ich chátrajúce obce.  Sci-fi, no nie až také vzdialené.

Prísne tajné

Môže to byť realita, všetko je v rukách voličov ale aj nevoličov. Všetci rozhodujú nevynímajúc. Najväčším hriechom je ostať v čase najväčšej krízy neutrálny. A na dôvažok, v dobe spoločenskej apatie, si ministerstvo vnútra  potichu pripravuje zákon o „profesionalizácii štátnej správy“. Obávam sa, že aj tu bude ministerstvo postupovať rovnakým spôsobom a verejnosť ani tu nedostane priestor na verejnú diskusiu, tak ako to bolo pri reforme ESO a pripraví zákon samo vo vlastnej kuchyni. Prijatie tejto právnej normy si bezpochyby vyžaduje nielen dohodu naprieč politickým spektrom, ale hlavne odbornú diskusiu a verejnú oponentúru, ak má ísť o úpravu nadstranícku, ktorá sformuluje základné štandardy fungovania verejnej správy. Je veľmi žiaduce profesionalizovať štátnu správu, samosprávu, vlastne celú verejnú správu. Vytvoriť inštitút odborníkov a zodpovedných úradníkov obhajujúcich právny štát.

Politický nominant alebo odborník. Kto je ten dobrý a ten zlý?

Nikoho neprekvapí, a je aj logické, ak si minister alebo štátny tajomník vytvorí v primeranej podobe tím odborníkov, ktorí mu radia, odporúčajú riešenia v tej ktorej oblasti. Čo už nie je akceptovateľné, sú politické nominácie na všetkých stupňoch v štáte. Potiaľ sa asi zhodneme s prezentovanými ideami o podobe obsadzovania pozícií vo verejnej správe. Ale ako som písal už dávnejšie (v blogu: Štátnu správu naozaj nepotrebujeme), dá sa to aj inak . Postačí včleniť výkon štátnej správy pod samosprávu. Sčasti to máme odskúšané na prenesených kompetenciách štátu na samosprávy. Napr. nesúhlasím s názorom, že prednosta okresného úradu má ostať politický nominant, pretože v skutočnosti plní akúsi funkciu predĺženej ruky vlády. Je pozostatok z čias dávnych a ide o cielené zahmlievanie, aby bolo čo politicky rozdeľovať v regiónoch.

Ak nechceme, aby sa realitou stalo sci – fi z úvodu tohto blogu, zvažujme, koho ISTOTY budeme voliť!

Ďakujem za podporu aj na VYBRALI.SME.SK

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?