Dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš. Alebo áno?!

Autor: Ján Raclavský | 7.2.2014 o 9:30 | Karma článku: 8,98 | Prečítané:  980x

Predstavme si situáciu, že Fico bude prezidentom,  novým premiérom Kaliňák, strana SMER má 7 poslancov z 13 v EÚ voľbách,  komunálni politici si uvedomia odkiaľ fúka vietor a  všetci sa priklonia k vládnucej strane v domnienke, že im pomôže získať viac zdrojov pre ich chátrajúce obce.  Sci-fi, no nie až také vzdialené.

Prísne tajné

Môže to byť realita, všetko je v rukách voličov ale aj nevoličov. Všetci rozhodujú nevynímajúc. Najväčším hriechom je ostať v čase najväčšej krízy neutrálny. A na dôvažok, v dobe spoločenskej apatie, si ministerstvo vnútra  potichu pripravuje zákon o „profesionalizácii štátnej správy“. Obávam sa, že aj tu bude ministerstvo postupovať rovnakým spôsobom a verejnosť ani tu nedostane priestor na verejnú diskusiu, tak ako to bolo pri reforme ESO a pripraví zákon samo vo vlastnej kuchyni. Prijatie tejto právnej normy si bezpochyby vyžaduje nielen dohodu naprieč politickým spektrom, ale hlavne odbornú diskusiu a verejnú oponentúru, ak má ísť o úpravu nadstranícku, ktorá sformuluje základné štandardy fungovania verejnej správy. Je veľmi žiaduce profesionalizovať štátnu správu, samosprávu, vlastne celú verejnú správu. Vytvoriť inštitút odborníkov a zodpovedných úradníkov obhajujúcich právny štát.

Politický nominant alebo odborník. Kto je ten dobrý a ten zlý?

Nikoho neprekvapí, a je aj logické, ak si minister alebo štátny tajomník vytvorí v primeranej podobe tím odborníkov, ktorí mu radia, odporúčajú riešenia v tej ktorej oblasti. Čo už nie je akceptovateľné, sú politické nominácie na všetkých stupňoch v štáte. Potiaľ sa asi zhodneme s prezentovanými ideami o podobe obsadzovania pozícií vo verejnej správe. Ale ako som písal už dávnejšie (v blogu: Štátnu správu naozaj nepotrebujeme), dá sa to aj inak . Postačí včleniť výkon štátnej správy pod samosprávu. Sčasti to máme odskúšané na prenesených kompetenciách štátu na samosprávy. Napr. nesúhlasím s názorom, že prednosta okresného úradu má ostať politický nominant, pretože v skutočnosti plní akúsi funkciu predĺženej ruky vlády. Je pozostatok z čias dávnych a ide o cielené zahmlievanie, aby bolo čo politicky rozdeľovať v regiónoch.

Ak nechceme, aby sa realitou stalo sci – fi z úvodu tohto blogu, zvažujme, koho ISTOTY budeme voliť!

Ďakujem za podporu aj na VYBRALI.SME.SK

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?