Zacyklený v minulosti

Autor: Ján Raclavský | 24.1.2014 o 15:45 | (upravené 24.1.2014 o 19:53) Karma článku: 10,02 | Prečítané:  865x

Niektorí kandidáti začali s prezidentskou kampaňou prinajmenšom  pred rokom a stála ich bezmála státisíce eur. Nechcem polemizovať či ide o kampaň informačnú alebo volebnú, nepovažujem to za podstatné. Historicky kandiduje najviac kandidátov – 15. Výber je široký, máme kandidátov občianskych a zástupcov z rôznych politických prúdov. Demokracia priniesla možnosť voľby a výberu. Volič tak zoberie zodpovednosť do vlastných rúk.

 Shooty

Silný alebo slabý prezident?

Prezident je jedným z významných aktérov v krajine, vyvažuje prerozdelenie moci medzi zákonodarnou a výkonnou mocou. Zabezpečuje stabilitu a chod inštitúcií, menuje vládu a ministrov, udeľuje milosti a amnestie, atď. Citlivo reaguje na politické dianie na domácej pôde, nech sa už napr. nezopakuje kauza Čentéš. Obhajuje Slovensko na medzinárodných fórach - nekoktajúc a poznajúc geopolitickú situáciu. Rozhoduje priamo a čestne v mene Slovenska.

Široký výber, volič vyber si!

Voľby prezidenta prinášajú okrem množstva kandidátov aj jeden zaujímavý moment. Na post hlavy štátu kandiduje úradujúci premiér a predseda strany, ktorá má v NR SR väčšinu. Existuje možnosť, že ak uspeje, nebude pôsobiť ako aktér vyrovnávajúci misky váh moci, ale nakloní ich ešte viac k jednej strane.

Vidíme, čo sa deje na Ukrajine. Ukrajinci sú v uliciach, búria sa, horia autá a ľudia zomierajú, aby zvrátili proces odklonu od demokratických hodnôt.

Prezidentské voľby rozhodnú kam pôjdeme my. Cestou, kde moc jednej strany v krajine nebude kontrolovaná alebo cestou demokratickej kontroly.

Tí, ktorí si dodnes uvedomujú, čo nám umožnila Nežná revolúcia 17. novembra a veria, že táto cesta je tá správna a demokratická, pôjdu a budú voliť. Kandidáta, ktorý bol jedným z hlavných aktérov Nežnej revolúcie a bojoval za slobodu. V marci rozhodneme o demokratickej podobe našej krajiny a jej budúcom vývoji.

___________________________________________________________________________________

Je jasné, že sa uskutoční aj druhé kolo, pretože sa s veľkou pravdepodobnosťou nikomu nepodarí získať väčšinu platných hlasov oprávnených voličov. V prezidentských voľbách roku 2009 to bolo 4 339 331 oprávnených voličov, teda 50% predstavovalo viac ako 2,1 mil. voličov.

Ďakujem za podporu aj na VYBRALI.SME.SK

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?