Samospráva ako bojisko?!

Autor: Ján Raclavský | 16.7.2013 o 16:25 | Karma článku: 6,04 | Prečítané:  549x

O tom, čo spasí na Slovensku samosprávu, písali mnohí. Zameriavali sa na ekonomickú stránku, stránku právomocí či počtu existujúcich samospráv. Všetky oblasti sú prepojené a nedajú sa vylúčiť. Na pomery Slovenska skutočne existuje enormne veľký počet samosprávnych subjektov, čo sa prejavilo, hlavne v čase krízy, na ekonomickom hospodárení  jednotlivých samospráv. Niektoré mali problém zabezpečiť základné služby pre svojich občanov, iných akoby sa kríza ani nedotkla.

Permanentný boj

Ak má byť samospráva samosprávnou, je potrebné na lokálnej úrovni postupovať koordinovane a nie v boji záujmov volebných obvodov. Nevylučuje sa, samozrejme, súťaž  názorov, kde lepší alebo ten, ktorý získa väčšinu, zvíťazí.

Národná rada už pri prijímaní zákona o voľbách počíta s vytvorením viacmandátových volebných obvodov (par. 9 ods. 1). Nebudem sa venovať Gerrymanderingu, ktorý sa niekedy využíva pri tvorbe týchto obvodov. Aj toto je jeden z dôvodov čo hovorí v neprospech viacerých mandátov v mestách. Zaujíma ma vplyv viacmandátových obvodov na budúce rozhodovanie.

Viacmandátové obvody na Slovensku zakladajú konflikt súperiacich obvodov o čo najlepšie riešenie pre ich konkrétny obvod na úkor druhého.  Nehľadiac na prospešnosť riešenia pre celé mesto.
Prirodzená snaha o zvolenie jednotlivých kandidátov v takto vytvorených obvodoch ich ženie prezentovať potreby iba tejto malej časti mesta - obvode. Po zvolení a vykonávaní mandátu sa to nemení. Každý sa snaží „vylobovať“ pre ten svoj obvod čo najväčší kúsok.

Uvediem príklad: Pri stavbe rýchlostnej cesty v meste sa ponúka vždy viacero variantov, jeden zasiahne životy v obvode A a druhý variant v obvode B. Každý z nich chce rýchlostnú cestu na úkor toho druhého. Dôležité je v tomto prípade dopad na ich voličskú základňu. Neuvažujú, či je cesta naozaj potrebná, prínosná či neprínosná pre mesto.
Napr. aj, ak finančné prostriedky dovoľujú postaviť jedno ihrisko, získa ho ten volebný obvod, ktorý má najviac hlasov, na úkor druhého, ktorý ho potrebuje možno viac.

Jedna kandidátna listina mesta

Vo všetkých samosprávach by mala existovať jedna kandidátna listina pre všetkých kandidátov. Teda zrušiť viacmandátové volebné okrsky. Košice a Bratislava sú v súčasnosti špecifické. Okrem magistrátu a poslancov v magistráte fungujú aj miestni starostovia a poslanci. Tí nemajú opodstatnenie a mali by byť úplne zrušení.  Nahradiť miestne rozhodovanie, ako aj identifikovanie priorít je možné cez už dnes existujúce mestské, miestne, obecné výbory, v ktorých nie sú zastúpení iba poslanci, ale aj ľudia z danej lokality. Dostanú tak priestor reálne sa podieľať na rozvoji svojho blízkeho územia.

Ďakujem aj za podporu na VYBRALI.SME.SK

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?