Aby Dunaj pomaly tiekol a nepretiekol!

Autor: Ján Raclavský | 7.6.2013 o 21:15 | (upravené 7.6.2013 o 21:27) Karma článku: 9,21 | Prečítané:  851x

Ak postavíte základy domu krivo, bude aj dom stáť krivo. Ak pevne a rovno, vydrží aj 100 ročnú vodu. To sa  však nestalo pri vytváraní VÚC. Politická vôľa vytlačila vecné argumenty, a tak vzniklo 8 žúp. Súčasne na Slovensku „prebieha“ diskusia o VÚC. Často zaznieva otázka, či sú vlastne potrebné.

Z historického pohľadu správu krajiny vždy vykonávali okrem miest či štátu aj župy, kraje či vyššie územné celky. Dokonca aj za komunistov bola vytvorená správa krajiny v podobe krajských národných výborov.

Z tohto pohľadu predstavujú VÚC (alebo ich iná modifikácia) opodstatnenú správu krajiny. To, čo je pre obec veľké sústo a pre štát vzdialené od občanov, má vykonávať určitý medzičlánok.

Monológy vedúcej strany majú jasnú líniu, zahmliť znížením počtu VÚC a následným šetrením financií podstatnejší problém. Rozšíriť svoj vplyv na ďalšiu úroveň v štáte, tento raz regionálnu. Dlhotrvajúca snaha o decentralizáciu verejnej správy má teda STOPKU.  Snaha je  navrátiť sa k modelu direktívne štátom riadenej krajiny.

Zdôrazňujem, že som za diskusiu o počte VÚC, či zmenu ich názvu  a kompetencií. Nepripúšťam však zánik ich samosprávnosti, ten totiž považujem za určujúci faktor ich existencie!

Tak ako sa podarilo na Slovensku zabrániť preliatiu najvyššej povodne posledných rokov. Verím, že podobne zabránime preliatiu moci jednej strany v štáte.

Podpor aj na VYBRALI.SME.SK

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?