Koniec éry budovateľských primátorov?

Autor: Ján Raclavský | 8.4.2013 o 14:20 | (upravené 8.4.2013 o 14:33) Karma článku: 6,31 | Prečítané:  650x

Éra budovateľských primátorov je typická ich prehnanou snahou stavať monumentálne pomníky, zaručujúce „nesmrteľnosť“ v  lokálnej samospráve. Čo však nechávajú títo predstavitelia samosprávy sú obrovské problémy,  dlhé roky splácania vysokých súm a rozdelená spoločnosť. Prajem si, aby už nastal koniec tejto éry budovateľov.  Cítim, že nahradiť ich musia ľudia súčasnosti, ktorí načúvajú svojim spoluobčanom, lokálni lídri s racionálnym uvažovaním, ktorí vidia za druhú či tretiu zákrutu svojich rozhodnutí a nezanechajú za sebou nové a väčšie problémy.

Kríza v samospráve

Kríza, aj keď je dlhá a má výrazné ekonomicko – sociálne dopady na široké vrstvy obyvateľstva, je prínosom k obmedzeniu odvážnych investičných plánov v samosprávach.  Tento a budúci rok nás čakajú regionálne a komunálne voľby. Príležitosť ukázať, ako chceme, aby boli naše samosprávy riadené. Týka sa to nielen starostov a primátorov, predsedov VÚC,   ale aj poslancov v zastupiteľstvách.

Hlavne v predvolebnom čase sú tieto plány primátorov „in“ . To čo však s  takýmito plánmi strácajú občania sú základné služby určené pre bezproblémový chod mesta či obce.  Skúste sa prejsť s otvorenými očami po vašom okolí a všimnite si, či svieti každá lampa,  je čisto na cestách a chodníkoch? O koľko výtlkov ste zakopli, alebo do koľkých ste vrazili kolesom?  Chodíte po blate alebo po chodníku?  Jednoducho ste spokojní  so službami vašej samosprávy?!

Ako zmení kríza samosprávy?

Kríza aspoň vytvára tlak vo vnútri jednotlivých samospráv, aby po rokoch (tie ktoré tak nespravili skôr) hľadali rezervy.  Zamerali  sa na to čo je ich primárna úloha – poskytovať služby občanom, za ktoré si samosprávy vyberajú dane.

Aj keď mestá a obce sú pritlačené krízou, ani ona ich neprinútila sa spájať a municipalizácia samospráv je v nedohľadne.

Ďakujem aj za podporu na VYBRALI.SME.SK

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?