Dvojitý meter štátu? Podpora študentov zo ŠPF

Autor: Ján Raclavský | 5.10.2012 o 15:00 | (upravené 5.10.2012 o 17:02) Karma článku: 7,88 | Prečítané:  782x

Slovensko je zaujímavá krajina, ale aj plná paradoxov. Súčasná vláda, vláda jednej strany, sa pustila bojovať proti finančným inštitúciám. Veľa hovorí o zlobe akú predstavujú banky. Myslím si však, že štát by sa mal pozrieť aj na svoju stranu. Jedným takým príkladom môže byť  Študentský pôžičkový fond.

Nie, nie je to len maslo súčasnej vlády,  ale niekoľkých vlád. Fond už funguje 15 rokov. Každý rok ŠPF poskytne viac a viac pôžičiek. Neviem, kto z nás si podrobne študoval zmluvu, ktorú podpísal. A ako čerstvý maturant som, po nástupe do 1. ročníka,  všetkému napísanému som ani moc nerozumel.

Príbeh ako každý iný

Ako každý vysokoškolák na Slovensku aj ja som musel riešiť pri nástupe na vysokú školu financie. To už je na Slovensku raz tak. Ale nebanujem, študovať som chcel . Musel som pre to aj niečo spraviť, nebol som a ani nebudem jediný.  Úspešne som to zvládol.

Využil som všetky „dostupné zdroje“ – podpora rodičov (minimálne nabalili tašku s jedlom), vlastnou prácou, ale aj pôžičkou zo Študentského pôžičkového fondu. Ministerstvom školstva vytvorený fond na podporu štúdia. Človek by si povedal „fasa“. Veď štát ma nezoderie a podporí v štúdiu. A ono to aj tak vyzerá. Počas štúdia sa vám požičané peniaze neúročia. Platíte len poplatky, ktoré sa vám pripisujú.

V súčasnosti

Keďže som štúdium ukončil. Úspešne. Nastal  čas, požičané poctivo vrátiť. Nedalo mi to a podrobnejšie som sa pozrel na čísla, ktoré mi raz ročne prídu vo výpise. Vymenil som si pár e- mailov so ŠPF  ohľadom poplatkov, úročenia a splácania.  Čo vám poviem, zdalo sa mi, že so sumy, ktorú mám ešte zaplatiť akosi neubúda.

Zjednodušene v banke: dohodnete si splátkový kalendár, mesačnú výšku platby. Vidíte koľko ste splatili z úrokov a istiny plus poplatky (nepripočítavajú sa k istine).

ŠPF každým mesiacom prepočítava úroky zo zostatku, ktorý máte ešte zaplatiť. Na tom by nebolo nič zlé. Zásadný rozdiel je, že k istine teda to čo ste si požičali a využili na štúdium vám  pripočítajú poplatky (poistné, poštovné, výpis z účtu) a úročia 3 % p.a. Každý rok na začiatku sa pripočítajú k zostatku z predchádzajúceho roka. Úrok z poplatkov?!  Ako mi tieto poplatky pomohli vyštudovať?  Prečo teda za ne ešte platiť úrok?

V súčasnosti už štandardná služba, dostávať výpis e-mailom v ŠPF neprichádza do úvahy, inú možnosť ako dostať tento výpis poštou a platiť zbytočne poštovne za výpis nemáte.
Pre ŠPF končí štúdium bakalárskymi štátnicami potom už platíte poplatok za vedenie účtu, aj keď pokračujete v magisterskom štúdiu.

Toto sú moje postrehy. ŠPF je dobrý nástroj na podporu študentov a ich štúdia, len ho treba vylepšiť. Podarí sa to?

Ďakujem za podporu aj ja VYBRALI.SME

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?