ESO, Accenture a podoba štátnej správy

Autor: Ján Raclavský | 23.8.2012 o 18:15 | Karma článku: 6,80 | Prečítané:  1573x

Konečne si aj média všimli „reformu“ štátnej správy – Program ESO a začali o nej informovať. Má veľkú ambíciu zoštíhliť a zefektívniť štátnu správu. No zdá sa, že zatiaľ nedosiahnuteľnú. Odhliadnuc od bombastických titulkov o 40% prezamestnanosti, či o stratení úradníkov v prekladaní spisov. Ale aj vyjadrení, že ide o marketingový ťah súčasnej vlády. Je nespochybniteľným faktom, že štátna správa, ale aj samospráva potrebujú veľkú reformu. Od kompetencií, počtu úradov, cez financie a správu. Tak aby každý jeden z nás vedel čo vybaví na tomto úrade a hlavne aby fungovali efektívne. Preto je potrebná zmena, ktorá bude dlhodobá a stála.

Prvý návrh zákona stopnutý!

Zákon o niektorých opatreniach v štátnej správe alebo štartovný výstrel, ako ho nazval minister mal priniesť štart a a prvú zákonnú podobu reformy. Veľké rozpory ZMOS - u, ministerstiev a župy boli za stiahnutím zákona z rokovania Vlády SR, ktorým sa malo zrušiť 64 krajských úradov. Dôvod bol prozaický. Neposkytnutá ekonomická analýza dopadov tejto „reformy“. Zákon posilňujúci ministerstvo vnútra na úkor ostatných, majetok a zamestnanci zrušených úradov mali prejsť pod  ministerstvo vnútra. Na tieto skutočnosti som upozorňoval už v predchádzajúcom blogu Štartovný výstrel ministra

Kde vznikla potom medializovaná suma 300 mil.? Je to odpredajom nepotrebného majetku? Netuším! Nevieme aké budovy sa budú predávať, v akých mestách a ani aká je ich trhová hodnota.

Elektronizácia služieb štátu.

Cestou má byť aj elektronizácia služieb. Už niekoľko rokov sa o nej hovorí.Žiaľ len hovorí. Realita je však iná. Počítače držia na dobré slovo, databázy nie sú prepojené a úrady nekomunikujú. Nepaušalizujem.  Sú odbory, kde to je lepšie a iné sú na tom horšie. Financie z eurofondov určené na elektronizáciu spoločnosti nebudem ani spomínať. Je to smútná vizitka Slovenska!

Ako to môže vyzerať?

Obnovenie činnosti Úradu pre štátnu službu, áno opätovné vytvorenie tohto úradu považujem za možnosť ako sa posunúť v pred a profesionalizovať štátnu správu. Jasné určenie hranice menovaných nominácií - politických a výberu zamestnancov – odborníkov. Úrad by sa zameral na personalistiku, vzdelávanie odborníkov a procesy v štátnej správe. Majetok, ktorý má štát ako „nepotrebný“ môže spravovať Fond národného majetku, je potrebná však zákonná úprava, ktorá by dala možnosť Fondu takto nakladať s majetkom štátu. Vytvorí sa centrálny register budov, kde bude tento majetok ponúkaný, napr. ako v Česku CRAB.

V momente ako svoj blog zerejňujem, je na piatok zvolané mimoriadne rokovanie vlády s takto upraveným návrhom zákona - návrh zákona.

Ďakujem aj za podporu naVYBRALI.SME.SK


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?