Štartovný výstrel ministra

Autor: Ján Raclavský | 10.8.2012 o 13:00 | (upravené 10.8.2012 o 13:09) Karma článku: 6,24 | Prečítané:  1149x

Len tak potichu, na pozadí tém a diskusií k 2. pilieru, zmene daní a odvodov,.... Padol zámer zrušiť 64 úradov od 1. januára 2013. Celá krajská úroveň sa ruší. Druhá fáza nastane až v roku 2014, kde sa zlúči ostatná miestna štátna správa. V zámere je uvedený len čas a nič viac. Nevedno teda ako bude vyzerať štátna správa na miestnej úrovni.

Nebudem a ani nechcem obhajovať existenciu úradov a úradníkov v štátnej správe. Reforma verejnej správy známa ako Program ESO je potrebná.  Nie kvôli konsolidácii verejného rozpočtu. Ale hlavne, pre skvalitnenie fungovania štátu. Má sa spravovať efektívne, otvorene a zodpovedne.

Rušenie krajskej úrovne

Návrh zákona o niektorých opatreniach v miestnej štátnej správe, predloženým ministerstvom vnútra, sa ako reforma nedá označiť.  „Sadne“ optimalizácia. Okrem zrušenia krajskej úrovne (špecializovanej štátnej správy) návrh počíta s vytvorením akéhosi duálneho systému fungovania. A to v prípade rušenia krajských úradov školských, stavebných a územných vojenských správ. Kompetencie prejdú na obvodné úrady v sídle kraja, avšak majetok a zamestnanecké vzťahy prejdú pod ministerstvo vnútra.

Pri ostatných úradoch (životné prostredie, pozemkový úrad, katastrálny úrad, a iné) prechádzajú kompetencie, majetok, ale aj zamestnanci logicky na nižší úrad štátnej správy.

Vzniká úroveň „samostatne“ fungujúcich úradníkov ministerstva? Všetci títo úradníci budú centralizovaný pod Ministerstvom vnútra SR. Obmedzuje sa  právna subjektivita v hospodárení s finančnými prostriedkami. Na zabezpečenie dvojinštantnosti sa vytvorí útvar, na tom istom úrade.

Zámer vertikálnej decentralizácie, zavedený od roku 2004 padol.  Ide o dôkaz budúceho vývoja – vertikálnu centralizáciu, pod jedným ministerstvom! Takouto právnou úpravou sa mení charakter celej štátnej správy z horizontálnej na vertikálnu a podriadenú pod jedno ministerstvo. Zasahuje sa do kompetencií ostatných ministerstiev.

Cieľom by však mala byť menšia byrokracia, ušetrené finančné prostriedky a racionalizácia štátnej správy. Návrh zákona ma napĺňa obavou, že nič z toho sa nenaplní. Vytvorenie špeciálneho odvolacieho útvaru na úrade, štátni úradníci pracujúci v „špeciálnom režime“, nenasvedčujú zjednodušujúcu sa byrokraciu na Slovensku.

Zníženie byrokracie? Ani nie!

Tvrdí to aj samotný návrh zákona v doložke vplyvov - vplyv na podnikateľské prostredie je neutrálny  – žiadne zníženie byrokracie. Dovolím si povedať, že na základe vyššie uvedeného dôjde k zvýšeniu. Uvedený pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy sa nevie kvantifikovať. Jediným „prínosom“ môže byť iba centrálny predaj majetku po zrušených úradov. Ten však treba spraviť transparentne a otvorene, určite pôjde státisíce ak nie milióny eur.

Snáď posledný paradox na celej veci je, že ide o novelizáciu zákona o krajských a obvodných úradoch. Ruší sa krajská úroveň no zákon sa bude aj naďalej volať zákon o krajských úradoch a obvodných úradoch.

Očakávam preto ostrú diskusiu v medzirezortnom pripomienkovom konaní a negatívny postoj zaintersovených ústredných orgánov. Vráťme sa na štart a tentoraz ho nepokazme.

Článok môžete podporiť aj na vybrali.sme.sk Ďakujem

Zdroj:

1) https://lt.justice.gov.sk/Material/MaterialHome.aspx?instEID=-1&matEID=5348&langEID=1

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?