Cieľ - efektívnejší štát!

Autor: Ján Raclavský | 6.7.2012 o 13:05 | (upravené 6.7.2012 o 14:11) Karma článku: 5,74 | Prečítané:  489x

Vláda predkladá v konsolidačnom balíčku 22 opatrení. Zamerané sú hlavne na zvýšenie daní a poplatkov. Zásah do peňaženiek každého z nás bude citeľný. Opatrenie, ktoré sa spomína asi najmenej je Program ESO. Za cieľ má zefektívniť chod štátu, zredukovať počet úradov a aj úradníkov. Ide o projekt, ktorý po viac ako 8 rokoch mení fungovanie štátnej správy. Aj keď nie je priamo spomínaný v 22 opatreniach dostal sa do Národného programu reforiem SR, ktorý Vláda SR aktualizovala.

Zamerala sa na 5 kľúčových oblastí:

1. Vzdelávanie, veda a inovácie.

2. Zamestnanosť a sociálna inklúzia.

3. Podnikateľské prostredie.

4. Transparentnosť a vymožiteľnosť práva.

5. Zdravie.

Národný program reforiem kopíruje 22 opatrení. Nebudem sa zaoberať všetkými oblasťami, ktoré boli upravené súčasnou vládou. Mojou témou je modernizácia štátnej správy.

Vytvorí sa nová štruktúra orgánov miestnej štátnej správy, hlavnou črtou bude integrácia do jedného štátneho úradu. Posilnia sa analytické kapacity štátu prostredníctvom analytických útvarov na kľúčových rezortoch.

Občan nemá chodiť  od jedného úradu k ďalšiemu.

Je nesporné, že úrady musia medzi sebou komunikovať. Občan nemá chodiť s papiermi od jedného úradu k ďalšiemu. Dovolím si uviesť jeden príklad – zaevidovanie auta dovezeného z cudziny. Prvý krok potrebujete absolvovať na obvodnom úrade pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie. Tu dostanete schválenie technickej spôsobilosti vozidla alebo uznanie typového schválenia. Až po tejto procedúre a vyzdvihnutí potrebného tlačiva si môžete stať do radu na políciu. Po takto strávených hodinách, v tom lepšom prípade, môžete získať EČV a jazdiť.

Z príkladu vyplýva, že nebude postačujúce posilnenie kapacít len na najvyšších rezortoch, reálne vybavovanie vecí robí miestna štátna správa, tú je potrebné posilniť. Nie nemyslím, naberaním nových ľudí, ale vzdelávaním zamestnancov štátu, elektronizáciou služieb a ich vzájomným prepojením.

Ako modernizovať? Posilnime transparentnosť, vymožiteľnosť práva a elektronizáciu.

Modernizáciu verejnej správy – tej štátnej, bude vláda realizovať prostredníctvom zvýšenia transparentnosti, vymožiteľnosti práva a elektronizácie. Veľkou slabinou slovenského byrokratického aparátu je aj diskontinuita a obmeny vedúcich pracovník pri zmene vlád. Dôjde k racionalizácii správy majetku štátu a jeho centralizácii.

Spojením miestnych orgánov štátnej správy získava občan jedno kontaktné miesto, ak chcete úrad, ktorý vybaví všetky náležitosti občana. Vznikne jasná dichotómia mestský úrad – štátny úrad. Zlúčením vláda nevyrieši problém obmien vedúcich zamestnancov, aj naďalej ich bude schvaľovať. Je to legitímne rozhodnutie, vo svete poznáme rôzne modely navrhovania riadiacich pracovníkov v miestnej štátnej správe.

Dôležité bude, aby sa zabezpečila profesionalita a transparentnosť výberu takýchto riadiacich pracovníkov a ich kontrola.

Sú na to prostriedky, využime ich.

Oblasť, o ktorej sa na Slovenku veľa hovorí a málo koná je elektronizácia služieb štátu a ale aj samosprávy. Na financovanie zavedenia elektronických služieb existuje na SR operačný program Informatizácie spoločnosti, ktorý ako vieme sprevádza viac pochybností ako reálnych úspechov. Patrí k najmenej vyčerpaním operačným programom na Slovensku.

Pripravuje sa významná zmena fungovania štátu. Štát je tu pre ľudí a nie ľudia pre štát. Toto musíme mať na zreteli a spraviť reformu tak, aby znamenala posun dopredu!

Zdroje:

1) http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=21212

2) http://hnonline.sk/ekonomika/c1-56322160-stat-ziska-na-fajciaroch-osem-milionov-navyse

Ak sa Vám môj článok páčil dajte mu hlas aj na vybrali.sme.sk Ďakujem :)


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?