Dobrý Kauf ZMOS-u

Autor: Ján Raclavský | 30.5.2012 o 19:29 | (upravené 30.5.2012 o 19:57) Karma článku: 7,05 | Prečítané:  971x

Všetci chceme, aby sa nám v našom regióne žilo dobre, ak nie vynikajúco. Je len prirodzené, že k tomuto cieľu vedie množstvo ciest.  Každému je jasné, že súčasný zlý vývoj v samosprávach môže mať, ak už v niektorých obciach či mestách nemá, fatálne dôsledky. Máme viac ako 3000 samospráv na území SR (2 891 obcí a 138 miest) a aby som nezabudol 8 VÚC - iek. Počet privysoký na takúto malú krajinu.

Všetky obce a mestá sú zastúpené v ZMOS – e. V združení, ktoré má hájiť záujmy, práva miest a obcí!
Vnímal som veľmi pozitívne zastúpenie ZMOS – u v Rade Solidarity a rozvoja.  Predčasne. :( Výsledkom však je moje sklamanie. Na čo som sa vlastne dohodol ZMOS a vláda? Na poslušnosti. Dohoda na zmene 2 zákonov (zákon o verejnom obstarávaní a info zákon) je len chabá náplasť.

Hlavne preto, že väčšina primátorov a starostov kandidovala pod hlavičkou jednej politickej strany SMER – u (celkovo 599, v koalícii so SMER – om 332 ) , teda druhé najsilnejšie zastúpenie starostov či primátorov na Slovensku a neotrasiteľné prvenstvo v rámci politických strán. Preto to „zlepšenie“ komunikácie medzi Vládou SR a ZMOS - om? Výsledkom je zmena 2 zákonov? Netrápi samosprávu viac?

A áno trápi, Premiér SR prisľúbil predstaviteľom ZMOS - u 2 miesta v Slovenskom pozemkovom fonde a jedno v Monitorovacom výbore operačných programov. Akosi sa mi potom stráca zmysel existencie ZMOS - u. Tým by malo byť riešenie problémov samospráv na Slovensku, nastavenie parametrov medzi štátom a samosprávami.  Audit kompetencií a financií je potrebný, a mal by sa spraviť v spolupráci s už spusteným programom ESO, ktorý takúto ambíciu nemá, aspoň zatiaľ.


Na samosprávu sú kladené čoraz väčšie nároky, množstvo kompetencií a málo financií je len špička ľadovca. Úlohy sú teda jasné, audit kompetencií a zmena kompetencií po racionalizácii štátnej správy, stabilizácia financovania samosprávy, nedá mi tu spomenúť mix daní – o podobe sa musí diskutovať. Daň  z príjmu je volatilná, ako sme mali a máme možnosť vidieť. Nerozumel som teda povyku samospráv proti. Dnes sa javí tento mix ako krok správnou cestou. Nezamestnanosť stúpa a podielové dane z príjmu budú klesať. Samosprávy tak dostanú menej peňazí na chod.

 


 

Použité zdroje:

[1] portal.statistics.sk/showdoc.do?/docid=2213

[1] App.statistics.sk/kv2010/sr/tab3.jsp?lang=sk

[1] www.ta3.com/clanok/14909/zurnal-zo-17-maja.html od 12: 40 min.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?