Veľká reforma štátnej správy

Autor: Ján Raclavský | 9.5.2012 o 10:04 | (upravené 9.5.2012 o 10:22) Karma článku: 5,60 | Prečítané:  865x

Veľká reforma štátnej správy a verejnej správy , ohlásená novým ministrom vnútra nie je nič nové. Pokračuje sa v intenciách toho čo tu počúvame prinajmenšom 15 rokov. Občan a podnikateľ  vybaví všetko jednoducho a s minimálnymi nákladmi s použitím elektronických prostriedkov. Snáď teraz sa to už aj podarí.

Prvým dokumentom tejto vlády je program ESO. Píše sa v ňom, že štát má celkovo 916 rozpočtových organizácií a teda 916 účtovníctiev, subjektov verejného obstarávania. Program ESO si dal za ciel znížiť tento počet na úroveň 58 rozpočtových oblastí. Zníženie tohto počtu je tak hlavným cieľom celej reformy. Nie zlé, vítam to. Treba spraviť v poriadok a zefektívniť chod štátu.


Avšak po pozornom prečítaní k programu som sa zamyslel, a sám seba sa opýtal či je to dostačujúce.  Program rieši 4 oblasti.  Ide o napr. stanovenie limitov na kancelárie, zaviesť normy spotreby kancelárskych potrieb, zrušenie duplicitných činností, zníženie počtu rozpočtových organizácií . Vytvorenie „Centra verejnej správy“ fajn nápad občan vybaví všetko na jednom mieste.


Očakával som však viac, zásadnejšie   prehodnotenie fungovania verejnej správy a to hlavne v prerozdelení kompetencií medzi samosprávou a štátom. Oblasť ktorá mi chýba v Programe ESO. Dúfam, že ide o prvotný dokument, ktorý bude dopracovaný práve o zmeny v kompetenciách medzi mestami a štátom a reforma nebude len o vzniku akejsi štátnej realitky.

Program ESO TU.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?