Krajina byrokratov

Autor: Ján Raclavský | 30.3.2016 o 14:44 | Karma článku: 3,83 | Prečítané:  658x

Prebyrokratizácia verejnej správy zapríčiňuje ekonomickú neefektívnosť, znehodnocovanie ľudského kapitálu a koniec koncov množstvo nevyužitých príležitostí na celkové zlepšenie Slovenska.

Nevyužité eurofondové milióny, aj tie ktoré boli využité „neúčelovo“,  napr. v oblasti elektronizácie verejnej správy (mnoho príkladov nájdeme aj v iných oblastiach) celú situáciu podčiarkujú.

Európska komisia v Správe o krajine za rok 2016 vyčíta Slovensku rigidné rezortné rozčlenenie kompetencií podľa jednotlivých oblastí. Prierezové politiky sa riešia parciálne a nie komplexne s ich dopadmi na celú problematiku a dopadmi v praktickom živote. Dlhodobým problémom, o ktorom som viackrát písal je neuveriteľné množstvo a rozdrobenosť samosprávy. 3 000 obcí je skutočne neskutočne veľa (!) a ministerstvo vnútra a predstavitelia ZMOS-u musia nájsť dohodu o budúcej podobe slovenských miest a obcí. Zníženie počtu samospráv, prerozdelenie kompetencií, zmena financovia a s tým súvisiaci počet primátorov, starostov, poslancov, ale aj zamestnancov na úradoch sú oblasti, ktoré je potrebné reformovať.

Prijatím Stratégie riadenia ľudských zdrojov v štátnej službe na roky 2015 – 2020 Slovensko spravilo prvotné kroky pri riadení ľudských zdrojov v štátnej správe. Stratégiu je nutné uviesť čo najskôr do praxe, je len na škodu, že sa tak má udiať až v roku 2017.

Kvalitní, profesionálni a osobnostne vyzretí pracovníci sú základom spokojného občana – klienta. Pri jasne stanovených pravidlách fungovania štátnej správy a samosprávy sa výrazne zmenšuje priestor pre vznik klientelizmu, korupcie a nepotizmu.

Odpoveďou na tieto výzvy musí byť pripravované programové vyhlásenie vlády. Alebo nie?

Ďakujem aj za podporu na VYBRALI.SME.SK

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Váhostav dostal pokutu za schránkové firmy, majiteľom je Široký

Úrad pre verejné obstarávanie udelil stavebnej firme Váhostav pokutu za neprehľadnú vlastnícku štruktúru, Široký je skutočným vlastníkom podniku.

EKONOMIKA

Štát zmení výpočet dôchodkov. Ešteže tak, odkazujú seniori

Od budúceho roka sa mali dôchodky zvyšovať len podľa rastu cien.

SVET

Čo sa stalo s poľskou armádou? Nad skúsenosťami prevláda lojalita

PiS sleduje vlastné politické ciele aj v armáde.


Už ste čítali?