Vnútro pripravuje štátne think-tanky

Autor: Ján Raclavský | 28.2.2015 o 9:23 | Karma článku: 3,46 | Prečítané:  468x

Pre mnohých Slovákov je štátna správa black boxom. Systémom, do ktorého nevidia s komplikovanými procesmi, ktoré vo vnútri systému prebiehajú. Módne floskuly:  flexibilita, otvorenosť, zodpovednosť, či efektívnosť a proklientsky orientovaná správa, sa postupne zunujú aj tým najväčším optimistom a pri nazretí do praktického života vzrastá nedôvera v politikov a ich schopnosti riadiť reformu verejnej správy.

Na výzvy vo verejnej správe nás upozorňuje aj Európska komisia (ďalej len „EK“) v  národnej správe o Slovensku. O Slovenskej verejnej správe konštatuje:  „zlepšenie nezávislosti verejnej správy, riadenie ľudských zdrojov a tvorba analytických kapacít pokračuje v pomalom tempe.“

Ministerstvo vnútra má stanovenú ťažkú, no potrebnú úlohu a vláda sa zaviazala naštartovať tento proces v roku 2015.

Podpora z európskych fondov

Na riešenie výziev, na ktoré upozorňuje EK nám môžu poslúžiť európske peniaze, ktoré sú výrazným ekonomickým nástrojom na skvalitnenie výkonu verejnej správy a tvorby analytických kapacít. Tieto aktivity budú podporené sumou 335 mil. eur v OP Efektívna verejná správa. Ministerstvo vnútra pripravuje working paper, ktorý podporí vznik takýchto analytických centier (podobný mechanizmus je na ministerstve financií – Inštitút pre finančnú politiku), ktorý bude sústrediť najprogresívnejšie a najodbornejšie kapacity v oblastiach spravujúcich verejnú správu. Budú to akési think – tanky ústredných orgánov štátnej správy.

Je to správny krok. Dôležitý však bude proces výberu odborníkov do týchto „think-tankov“, ktorý musí byť transparentný, otvorený a nespochybniteľný. Tak, aby bola zabezpečená nízka fluktuácia odborníkov, na ktorú nás konieckoncov upozorňuje aj EK v národnej správe Slovenska.

Ďakujem za šírenie článku aj na VYBRALI.SME.SK

Autor je odborníkom na verejnú správu v inšitúcii IPAM

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Váhostav dostal pokutu za schránkové firmy, majiteľom je Široký

Úrad pre verejné obstarávanie udelil stavebnej firme Váhostav pokutu za neprehľadnú vlastnícku štruktúru, Široký je skutočným vlastníkom podniku.

EKONOMIKA

Štát zmení výpočet dôchodkov. Ešteže tak, odkazujú seniori

Od budúceho roka sa mali dôchodky zvyšovať len podľa rastu cien.

SVET

Čo sa stalo s poľskou armádou? Nad skúsenosťami prevláda lojalita

PiS sleduje vlastné politické ciele aj v armáde.


Už ste čítali?