Úplatky neberiem, stačia mi dary!

Autor: Ján Raclavský | 13.2.2015 o 14:08 | (upravené 13.2.2015 o 22:16) Karma článku: 6,04 | Prečítané:  761x

Najskôr sa médiami prevalilo obvinenie z korupcie jedného z neúspešných kandidátov na prezidenta a známeho kardiochirurga p. Fishera a teraz to pokračuje „podivným“ rozhovorom so všeobecným lekárom Liptákom odvysielaným TV Markíza.

Bolo to hrdinstvo, odhaľujúce skutočné zákutia slovenského zdravotníctva alebo úplne bláznovstvo a egoizmus lekára, ktorý v TV priamo a otvorene povedal to, čo si dlhodobo myslí slovenská verejnosť? Dary, všímné a úplatky sú trvalou súčasťou zdravotníctva. A nemyslím len tie drahé verejné obstarávania rôznych CT prístrojov, upratovacích služieb, či vyberanie parkovného pri poliklinikách a nemocniciach, ale v mnohých prípadoch v situáciách, kedy je človek odkázaný na urgentnú pomoc lekára.

Najcynickejšie vyznievajú slová, ktoré odzneli z úst p. Liptáka: “Kto na to nemá, má smolu.“ Akýkoľvek význam v súčasnosti prisudzuje dotyčný lekár týmto slovám. Poradovníky na operácie sŕdc, bedrových kĺbov či žlčníkov, sú dlhé a čas neúprosný. Faktom je, že v zdravotníctve je to po predražených nákupoch najkritickejšie miesto, ktoré poskytuje najväčší priestor na "dary".

Pokiaľ nebudeme chcieť vedieť a vidieť koľko stojí naša liečba a že reálne za tieto služby platíme vo forme zdravotného poistenia, dovtedy bude priestoroch na pochybné dary a ďakovné bonboniéry s kávou. Nepomôže ani naivná predstava vládnej strany, žezrušením poplatkov sa financovanie zdravotníctva vyrieši.

V zdravotníctve bolo, je a bude nedostatok peňazí. Príkladov ako zastaviť neefektívne míňanie je zaručene mnoho. Jeden príklad za všetky sa ukazuje v prípade sťahovania centrály VšZP z dvoch vlastných budov do súkromného prenájmu, presne v duchu reformy ESO. Kým ostatné štátne inštitúcie sa presúvajú zo súkromných priestorov do nevyužitých priestorov vlastnených štátom. 

Ďakujem aj za šírenie článku naVYBRALI.SME.SK

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Prečítajte si dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

PLUS

Úder z neznámeho sveta. Ako vnímali križiacke výpravy moslimovia

Veľká vojna z pohľadu nepriateľa Európy.

KOMENTÁRE

Popularita schránok je globálna, rozšírenejší nie je ani facebook

Rast slovenských offshorov nápadne koliduje s nástupom eurofondov.


Už ste čítali?