Svet 2015 začal

Autor: Ján Raclavský | 12.1.2015 o 14:00 | (upravené 14.1.2015 o 14:01) Karma článku: 4,47 | Prečítané:  376x

A nezačal najšťastnejšie. Tragické udalosti vo Francúzsku otriasli nami všetkými. Ozbrojení teroristi spáchali najhroznejší hrdelný zločin  na človeku, ktorý otriasol nielen Francúzskom, ale celým svetom. Vraždili v mene terorizmu a teroristických skupín zneužívajúcich náboženstvo a fanatizmu.

Ceruzka ako symbol slobody slova a prejavu zaplavila nielen ulice Francúzska, ale aj kresby karikaturistovCeruzka ako symbol slobody slova a prejavu zaplavila nielen ulice Francúzska, ale aj kresby karikaturistov (Ĺubomír Kotrha)

Od roku 2011 – po páde „dvojičiek“ v USA, je súčasťou nášho bytia boj proti terorizmu. Úspešnosť alebo neúspešnosť tohto boja vieme len ťažko posúdiť. Situácia v Iraku, Afganistane a boj proti Islamskému štátu sú toho príkladom.  Je to však nikdy nekončiaci boj za ľudské práva a rovnosť bytia na tomto svete pre všetkých ľudí, ktorí si vážia život, demokraciu a slobodu.

Pád dvojičiek (2001), útok na metro v Madride (2004) a v dnešných dňoch útoky na satirické časopisy vo Francúzsku a rozširujúce sa do Nemecka, nie sú len útokom na tieto štáty. Je to útok, proti ľudstvu ako takému. Útok, ktorý  má vyvolať strach a z neho plynúcu autocenzúru, ktorá sa v ničom inom nelíši od diktátorských režimov riadiacich naše životy. V Európe sme svedkami radikalizácie názorov a riešení, ktoré sú populistické a nemajú nič spoločné s tými skutočnými. (napr. PEGIDA)

Historická skúsenosť Európy nás predurčuje viesť dialóg medzi rôznymi prúdmi konzervatívcov a liberálov, ľudí rôznych vierovyznaní s tými bez vyznania, väčšinového obyvateľstva s menšinovým. Slogan Je suis charlie, tak nie je len vyjadrením solidarity a súcitu s Francúzskom, pozostalými či satirickým denníkom. Predstavuje omnoho viac! Ľudí, ktorí nechcú byť spútaní, ale slobodní, nechcú sa báť o život, ale chcú žiť v slobodnej, demokratickej a tolerantnej spoločnosti. A to všetko v rámci jasných pravidiel,  zodpovednosti za svoje konanie a akceptácie názoru druhého.

Ďakujem za šírenie aj na VYBRALI.SME.SK

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin uniká disciplinárnym trestom

Sudcovi hrozí pokuta, preradenie na súd nižšieho stupňa, ale aj strata talára. Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.


Už ste čítali?