Byť väčší sa oplatí!

Autor: Ján Raclavský | 24.10.2014 o 13:32 | Karma článku: 4,17 | Prečítané:  766x

Prešovský kraj pristupuje k rušeniu 200 spojov.  Občania dotknutých obcí spisujú petície proti tomuto ráznemu kroku. V podaní samosprávneho kraja logicky, ekonomicky zdôvodniteľný krok. Z pohľadu občanov žijúcich v dotknutých lokalitách snaha o zastavenie je viac ako nevyhnutná. Tieto spoje predstavujú jediný spôsob dopravy.

Obce v ohrození

Slovensko je posiate malými obcami. Ide o pozostatok komunistického plánovania, ktorý sa v dnešnej dobe ukazuje ako ekonomicky presahujúci slovenské možnosti, personálne obsadenie v týchto lokalitách je nedostatočné a obce neplnia svoje základné úlohy. A po 24 rokoch sa v tejto veci veľa nezmenilo.

Čo s tým sa pýtajú mnohí. Odborníkom na verejnú správu je jasné, že tento model 2 752 obcí a 138 miest, ktoré plnia na vlas rovnaké funkcie, je z ekonomického, ale aj morálneho pohľadu neúnosné.  Ako ukazuje príklad z Prešovského kraja, podobné situácie sa budú len opakovať. Jednoducho preto, že verejné služby využíva veľmi málo ľudí, resp. nemá ich kto využiť.  Z morálneho pohľadu títo ľudia nebudú mať zabezpečenú adekvátnu službu, čo im zhoršuje kvalitu života.  Už teraz sa stretávame s fenoménom neriadených obcí. Obcí, ktoré nemajú kandidátov na starostov a poslancov pribúda.

Cynický ZMOS

V tejto situácii sa ako jediné odporúčanie zo strany ZMOS dozvedia, že majú nakúpiť obecné autobusy alebo autá a voziť ľudí. Odporúčať obciam výdavok, ktorý si nemôžu za žiadnych okolností dovoliť, je viac ako cynické. Ide o obce s rozpočtom pár desiatok tisíc eur.

Jednoduché a lacné riešenie neexistuje a určite sa nebude všetkým páčiť.  No čoraz väčšie otáľanie bude bolestnejšie a drahšie. Nemôžu všetky mestá a obce vykonávať všetky kompetencie!

Ďakujem, že ma podporíte aj na VYBRALI.SME.SK

Zdroje:

http://www.rtvs.sk/televizia/program/detail/4173/spravy-rtvs/archiv?date=21.10.2014 Na kopaniciach zrušia 200 spojov

http://www.rtvs.sk/tv.programmes.detail/archive/4173?date=26.09.2014 Starostom obce v Ondavke nechce byť nik

http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/dediny-bez-starostov-niektorych-obciach-nechce-kandidovat-nikto.html

http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/333972-niektore-obce-potopi-aj-upraveny-zakon/
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Váhostav dostal pokutu za schránkové firmy, majiteľom je Široký

Úrad pre verejné obstarávanie udelil stavebnej firme Váhostav pokutu za neprehľadnú vlastnícku štruktúru, Široký je skutočným vlastníkom podniku.

EKONOMIKA

Štát zmení výpočet dôchodkov. Ešteže tak, odkazujú seniori

Od budúceho roka sa mali dôchodky zvyšovať len podľa rastu cien.

SVET

Čo sa stalo s poľskou armádou? Nad skúsenosťami prevláda lojalita

PiS sleduje vlastné politické ciele aj v armáde.


Už ste čítali?