Zahojení na štyri roky

Autor: Ján Raclavský | 20.7.2014 o 7:50 | Karma článku: 4,80 | Prečítané:  1088x

17. november je na Slovensku úzko spätý s bojom za slobodu, rovnosť a odhodlanie žiť v demokratickej a slobodnej krajine.  Nežná revolúcia, boj za slobodu a demokraciu  priniesol okrem iného vznik samosprávy. Od 90. rokov minulého storočia si každé 4 roky volíme predstaviteľov našich obcí a miest. Predseda NR SR stanovil voľby do orgánov samosprávy obcí na 15. novembra tohto roku.

Dôležité otázky v úzadí.

Je lepšia samospráva v každej obci alebo spravovať väčšie územia a zabezpečiť lepšiu koordináciu financií, personálu a aktivít? Aké kompetencie majú vykonávať samosprávy, koľko poslancov má byť maximum? Na tieto otázky sa vedú diskusie s rôznymi odporúčaniami. Faktom zostáva, že sme premeškali ďalšie 4 roky a okrem kozmetických úprav a jedného návrhu, ktorý je dnes už na Ústavnom súde, a nič nerieši sa úprava samosprávy významne nepohla.

Význam fungovania samosprávy je nespochybniteľný a pre vývoj demokracie dôležitý. Čerpajú európske fondy, riadia základné školy, podporujú zamestnanosť, stavajú cesty a riešia problémy svojich občanov. V ideálnom prípade.

Kto za to môže?

To, ako si obec plní svoje povinnosti, súvisí do veľkej miery s tým, kto stojí na jej čele. Zodpovedný, pracovitý a novátorsky primátor s osvietenými poslancami. To je predstava ideálneho fungovania samospráv, no stretávame sa aj s opačnými pólom. Rodinkárstvo, nehospodárne nakladanie s majetkom či korupcia podčiarkujú dôležitosť sa správne rozhodnúť, kto nás bude zastupovať a dostane náš hlas vo voľbách. 

Voliť treba srdcom, rozumom, slobodne a zodpovedne.

Ďakujem, že šírite článok aj na VYBRALI.SME.SK

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Váhostav dostal pokutu za schránkové firmy, majiteľom je Široký

Úrad pre verejné obstarávanie udelil stavebnej firme Váhostav pokutu za neprehľadnú vlastnícku štruktúru, Široký je skutočným vlastníkom podniku.

EKONOMIKA

Štát zmení výpočet dôchodkov. Ešteže tak, odkazujú seniori

Od budúceho roka sa mali dôchodky zvyšovať len podľa rastu cien.

SVET

Čo sa stalo s poľskou armádou? Nad skúsenosťami prevláda lojalita

PiS sleduje vlastné politické ciele aj v armáde.


Už ste čítali?