Aby Dunaj pomaly tiekol a nepretiekol!

Autor: Ján Raclavský | 7.6.2013 o 21:15 | (upravené 7.6.2013 o 21:27) Karma článku: 9,21 | Prečítané:  831x

Ak postavíte základy domu krivo, bude aj dom stáť krivo. Ak pevne a rovno, vydrží aj 100 ročnú vodu. To sa  však nestalo pri vytváraní VÚC. Politická vôľa vytlačila vecné argumenty, a tak vzniklo 8 žúp. Súčasne na Slovensku „prebieha“ diskusia o VÚC. Často zaznieva otázka, či sú vlastne potrebné.

Z historického pohľadu správu krajiny vždy vykonávali okrem miest či štátu aj župy, kraje či vyššie územné celky. Dokonca aj za komunistov bola vytvorená správa krajiny v podobe krajských národných výborov.

Z tohto pohľadu predstavujú VÚC (alebo ich iná modifikácia) opodstatnenú správu krajiny. To, čo je pre obec veľké sústo a pre štát vzdialené od občanov, má vykonávať určitý medzičlánok.

Monológy vedúcej strany majú jasnú líniu, zahmliť znížením počtu VÚC a následným šetrením financií podstatnejší problém. Rozšíriť svoj vplyv na ďalšiu úroveň v štáte, tento raz regionálnu. Dlhotrvajúca snaha o decentralizáciu verejnej správy má teda STOPKU.  Snaha je  navrátiť sa k modelu direktívne štátom riadenej krajiny.

Zdôrazňujem, že som za diskusiu o počte VÚC, či zmenu ich názvu  a kompetencií. Nepripúšťam však zánik ich samosprávnosti, ten totiž považujem za určujúci faktor ich existencie!

Tak ako sa podarilo na Slovensku zabrániť preliatiu najvyššej povodne posledných rokov. Verím, že podobne zabránime preliatiu moci jednej strany v štáte.

Podpor aj na VYBRALI.SME.SK

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nezamestnaní začali útočiť na úradníkov, nechcú pracovať

Najčastejšie sa úradníci s takýmto zaobchádzaním stretávajú v regiónoch s najnižšou nezamestnanosťou.

DOMOV

Policajti si pri Bašternákovi nerozumeli. Kauzu Náš človek uzavreli

Výsledkom je, že k ovplyvňovaniu nedošlo.

EKONOMIKA

Štát asi rozšíri diaľnicu na Trnavu na osem pruhov, potrebuje stovky miliónov

Má sa začať už na budúci rok v októbri.


Už ste čítali?